Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zmiany w Rozporządzeniu MRiRW
Zmiany jakie wprowadza ta nowelizacja dotyczą m.in. stosowania określenia "śmietankowy" w odniesieniu do przetworów mlecznych oraz definicji octu.
Zgodnie z § 18 rozporządzenia zmieniającego wskazano, iż w oznakowaniu przetworów mlecznych określenie „śmietankowy” może być stosowane w odniesieniu do środków spożywczych:
1) bez składników smakowych lub aromatów o zawartości tłuszczu w suchej masie produktu nie mniejszej niż 50%;
2) ze składnikami smakowymi lub aromatami o zawartości tłuszczu w suchej masie części mlecznej produktu nie mniejszej niż 50%, określonej przed dodaniem składników niemlecznych.
Przetwory mleczne
Ustęp 6 tego paragrafu określa zaś, że przepisów powyższych nie stosuje się do przetworów mlecznych wytworzonych lub wprowadzonych do obrotu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Republice Turcji lub wytworzonych w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zgodnie z prawem tych państw.
Ocet – zmiany w definicji
W zakresie definicji octu dodano § 19a, który wskazuje, że nazwę „ocet” stosuje się tylko w przypadku produktów otrzymanych z surowców pochodzenia rolniczego wyłącznie w procesie biologicznym fermentacji alkoholowej i octowej. Nazwy „ocet” nie stosuje się zaś w przypadku mieszaniny octu i kwasu octowego spożywczego (E 260).
Środki spożywcze, na opakowaniach których umieszczono nazwę „ocet” niezgodnie z tym przepisem oraz przetwory mleczne zawierające w oznakowaniu określenie „śmietankowy” zastosowane niezgodnie z ww. § 18 ust. 5 mogą pozostawać w obrocie do dnia 31 marca 2022 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2018 r.
Centrum Prawa Żywnościowego: www.food-law.pl
Przeczytaj także
W Parlamencie trwają obecnie prace nad projektem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów nieprawidłowości lub naruszeń przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego...
Pod koniec roku 2017 weszło w życie rozporządzenie Komisji nr 2017/1980 z dnia 31 października 2017 r. zmieniające załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 2074/2005 w odniesieniu do metody wykrywania toksyny paralitycznej (PSP)...