Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Niższe ceny owoców w porównaniu do 2018 roku
Według danych Eurostat roczna dynamika zmian cen detalicznych owoców, pozostając pod wpływem wysokich zbiorów z 2018 r., zarówno w Polsce jak i w większości krajów UE, była ujemna. W maju 2019 r., w UE, ceny detaliczne tych produktów były przeciętnie o 5,2% niższe niż w maju 2018 r., podczas gdy w Polsce w tym okresie obniżyły się o 9,4%.
Zmiany cen owoców w poszczególnych krajach
W relacji rocznej spadek cen owoców w Polsce był znaczący, silniejszy niż średnio w UE, ale nie najgłębszy. W maju br., ceny owoców w Estonii były o 10,5% niższe od notowanych w przed rokiem, a w Chorwacji ich spadek wyniósł nawet 13%. W Niemczech ceny detaliczne owoców obniżyły się o 8,5% (r/r), w Hiszpanii o 5,4% (r/r), we Włoszech 3,8% (r/r), a we Francji o 2,4% (r/r). Jednocześnie na Malcie były o 3%, w Bułgarii o 0,6%, a na Węgrzech o 0,2% wyższe, w ujęciu rok do roku.
Wyższe ceny warzyw w porównaniu do 2018 roku
Zupełnie odmienna sytuacja obserwowana jest na rynku warzyw, których zbiory, z powodu suszy, były znacząco mniejsze w całej Europie w sezonie 2018/19. W maju 2019 r., w UE, ceny detaliczne warzyw (bez wliczania ziemniaków i innych warzyw bulwiastych) były średnio o 8% wyższe w stosunku do cen z analogicznego okresu roku poprzedniego, mimo że w maju w porównaniu do kwietnia br. spadły one o 2,0%.
Zmiany cen warzyw w poszczególnych krajach
Najbardziej, w zestawieniu do maja roku poprzedniego, wzrosły ceny detaliczne warzyw w Estonii (o 53,1%), na Węgrzech (o 30,8%) oraz Rumunii (o 30%). Ceny w Niemczech i Hiszpanii wzrosły na podobnym poziomie o 4,8% i 4,7%, a we Francji tylko o 2,5%. Za to w Irlandii, Chorwacji, na Cyprze i w Finlandii, ceny detaliczne warzyw w maju były o odpowiednio: 0,9%, 4,3%, 8,7% i 13,9% niższe w stosunku do cen z maja roku poprzedniego.
Ceny ziemniaków
Ceny detaliczne ziemniaków w UE w maju były wyższe o 30% rok do roku podczas gdy w Polsce roczna dynamika wzrostu wyniosła 103,7%. Należy podkreślić, że była to największa podwyżka cen ziemniaków, rok do roku, w całej UE. Drugi najwyższy wzrost cen zaobserwowano w Czechach, gdzie cena w maju była o 77% wyższa w zestawieniu z rokiem poprzednim. Za to w Niemczech ziemniaki w detalu były o 32% droższe niż w roku poprzednim. Również we Francji i Hiszpanii wzrosty cen detalicznych były na znacznie niższym poziomie niż w Polsce, odpowiednio 20% i 18%.
Z powyższych danych wynika, że ceny detaliczne ziemniaka w Polsce pozostają pod silną presją i w maju, w relacji rocznej, dynamika wzrostu w Polsce była ponad trzykrotnie wyższa od średniej unijnej.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
Eksperci Fundacji FAPA opowiadają się za utrzymaniem preferencyjnej, 5% stawki VAT, na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Rozwiązania, które zostały ujęte w nowelizowanej matrycy VAT, w przypadku napojów...
W strukturze wartości eksportu owoców i ich przetworów ogółem z Polski od wielu lat dominują przetwory owocowe, z 70% udziałem...
Turcja ma czwartą pozycję w światowym eksporcie świeżych czereśni, po Chile, Hongkongu i USA, z 5-proc. udziałem. Jest też największym producentem wiśni i czereśni na świecie.