Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
- BTOM kategoryzuje ryzyko: Wprowadzenie Border Target Operating Model (BTOM) klasyfikuje produkty w Wielkiej Brytanii według ryzyka sanitarnego i fitosanitarnego.
- Świadectwa zdrowia od 31 stycznia 2024: Wymóg świadectw zdrowia dla niektórych importowanych produktów w celu ułatwienia procedur dla przedsiębiorców.
- Etapowe kontrole od 31 października 2024: Ostateczny model BTOM wprowadza etapy kontroli importu z Wielkiej Brytanii, minimalizując biurokrację przy importach z UE i innych obszarów.
BTOM (Border Target Operating Model) opisuje kategorie wysokiego, średniego i niskiego ryzyka dla produktów, a ta kategoryzacja zawiera szczegóły dotyczące sposobu stosowania nowego systemu sanitarnego i fitosanitarnego (SPS). Pierwsze zmiany w ramach BTOM wchodzą w życie już dzisiaj (31 stycznia). W ciągu roku będzie ich łącznie trzy.
Od 31 stycznia 2024 r. Wielka Brytania wprowadza świadectwa zdrowia dla importu niektórych produktów zwierzęcych, roślin, produktów roślinnych oraz żywności i pasz wysokiego ryzyka niepochodzących od zwierząt zgodnie z międzynarodową praktyką. Wdrażając te zmiany, stworzyliśmy radykalnie prostsze, a jednocześnie bezpieczne procedury dla przedsiębiorców przewożących towary przez granicę Wielkiej Brytanii. Ściśle współpracowaliśmy z polskimi firmami i rządem, aby przedsiębiorcy byli na to przygotowani. Jeśli jesteś właścicielem firmy w Polsce i uważasz, że te zmiany mogą dotyczyć również Ciebie, upewnij się, że znasz nowe wymogi eksportowe, które są szczegółowo określone w modelu operacyjnym Border Target (BTOM), dostępnym na stronie internetowej rządu brytyjskiego – Jennifer Tyldesley, Minister-Counsellor Economic Affairs.
W ramach tego ostatecznego modelu dodatkowe kontrole importu z Wielkiej Brytanii będą teraz wprowadzane w następujących 3 etapach:
- 31 stycznia 2024 r. - wprowadzenie świadectw zdrowia przy przywozie z UE produktów zwierzęcych średniego ryzyka, roślin, produktów roślinnych oraz żywności i pasz wysokiego ryzyka niepochodzących od zwierząt. Zniesienie wymogów wstępnego powiadamiania dla roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka z UE.
- 30 kwietnia 2024 r. - wprowadzenie opartych na dokumentacji i ryzyku kontroli identyfikacyjnych i fizycznych produktów zwierzęcych, roślin, produktów roślinnych oraz żywności i pasz wysokiego ryzyka niepochodzących od zwierząt z UE. Istniejące kontrole roślin/produktów roślinnych wysokiego ryzyka z UE zostaną przeniesione z miejsca przeznaczenia do punktów kontroli granicznej. Zacznie również być upraszczany import z krajów spoza UE. Obejmie to zniesienie świadectw zdrowia i rutynowych kontroli produktów zwierzęcych, roślin i produktów roślinnych niskiego ryzyka z krajów spoza UE, a także zmniejszenie poziomu kontroli fizycznych i identyfikacyjnych produktów zwierzęcych średniego ryzyka z krajów spoza UE.
- 31 października 2024 r. - wymóg składania deklaracji bezpieczeństwa i ochrony w przypadku przywozu do Wielkiej Brytanii z UE lub z innych terytoriów, na których obowiązuje zwolnienie, wejdzie w życie z dniem 31 października 2024 r., jak określono w pierwotnym docelowym modelu operacyjnym. Wraz z tym wprowadzony zostanie ograniczony zbiór danych dla importu, a korzystanie z brytyjskiego Single Trade Window częściowo usunie powielanie różnych danych - takich jak wstępnie złożone deklaracje celne.
Pełny dokument BTOM - https://www.gov.uk/government/publications/the-border-target-operating-model-august-2023.
Źródło: informacja prasowa British Embassy Warsaw
Przeczytaj także
Weź udział w ankiecie do 15 marca. Wyniki badania mogą być podstawą do wprowadzenia zmian w przepisach w zakresie eliminowania nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw.
Z dniem 31 stycznia 2024 r. wchodzą w życie zmiany związane z wymianą handlową pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, tj. wprowadzenie wymogu stosowania eksportowych świadectw zdrowia dla produktów pochodzenia zwierzęcego należących do kategorii średniego ryzyka.
Dostępna jest już tegoroczna edycja raportu „Data & Trends of the EU Food and Drink Industry” przygotowywanego przez Food Drink Europe. Dokument przedstawia całościowy obraz struktury i procesów ekonomicznych zachodzących w europejskim sektorze żywności i napojów, który stanowi jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Unii Europejskiej (UE)