Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W 2023 r. afrykański pomór świń (ASF) dotknął 14 państw członkowskich, co spowodowało pięciokrotny wzrost ognisk tej choroby u świń domowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Takie są główne wnioski z najnowszego rocznego raportu epidemiologicznego opublikowanego przez EFSA.
W przypadku świń domowych w 2023 r. odnotowano największą liczbę ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) od 2014 r. Chorwacja i Rumunia zgłosiły 96% całkowitej liczby ognisk (1929).
Liczba ognisk w 2023 r. u dzików wzrosła o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wirus został po raz pierwszy wprowadzony w Szwecji i Chorwacji i rozprzestrzenił się na nowe obszary Włoch. Po dwuletniej przerwie pojawił się także ponownie w Grecji.
Niemcy, Węgry i Słowacja odnotowały poprawę sytuacji epidemiologicznej w swoich krajach wraz ze spadkiem liczby ognisk u dzików.
Eksperci EFSA zalecają ustalanie priorytetów na pasywny nadzór, w tym poszukiwanie i badanie tusz dzików, a nie na aktywny nadzór, w tym badanie upolowanych dzików pod kątem wykrywania ognisk ASF.
Nadzór bierny, w szczególności zauważanie objawów klinicznych choroby, pozostaje głównym sposobem wykrywania ASF również w hodowlach trzody chlewnej. Dlatego rolnicy i weterynarze mają do odegrania szczególnie ważną rolę w zgłaszaniu podejrzanych przypadków.
W październiku 2024 r. EFSA przedstawi opinię naukową - przegląd czynników ryzyka pojawienia się, rozprzestrzeniania się i trwałości wirusa ASF w populacjach dzików i świń domowych. Nasze porady będą wspierać osoby zarządzające ryzykiem w ich bieżących wysiłkach mających na celu zapobieganie, kontrolę i eliminowanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Raport EFSA daje obraz poziomu pozostałości występujących w wybranych powszechnie spożywanych produktach. Wyniki pokazują, że 96,3% próbek mieściło się w prawnie dozwolonych poziomach.
Porównując dane liczbowe uzyskane w ramach nadzoru nad klasyfikacją tusz wieprzowych w systemie EUROP w latach 2012-2021 można zauważyć, że o ok. 30% zmniejszyła się liczba zakładów prowadzących uboje trzody chlewnej.
Według nowego raportu opublikowanego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń i przypadków zgłoszonych u dzików w Unii Europejskiej (UE) znacznie spadła w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Choroba została zgłoszona w ośmiu krajach UE u świń i jedenastu krajach UE u dzików.