Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Genisteina z soi
Centrum Rozwoju Przemysłu Rolno-Spożywczego (AINIA) wraz z Instytutem Badań Sanitarnych (INCLIVA) w Hiszpanii połączyły siły we wspólnym projekcie, którego celem jest zaprojektowanie żywności funkcjonalnej wzbogaconej w genisteinę – związek z rodziny izoflawonów pozyskiwany z soi, który ma unikalne właściwości pozwalające na wykorzystanie go w prewencji choroby Alzheimera. Proces starzenia się społeczeństwa stale postępuje, w związku z czym przewiduje się, że schorzenie to będzie coraz powszechniejsze. Z tego powodu opracowywanie nowych metod profilaktyki i leczenia Alzheimera jest obecnie niezwykle istotne.
Produkty przystępne dla osób starszych
Dane epidemiologiczne wskazują, że zapadalność na tę chorobę jest niższa w krajach, w których spożywa się produkty o wysokiej zawartości genisteiny. Jest to związek chemiczny pochodzenia roślinnego, który występuje m.in. w soi, kudzu, chmielu i koniczynie. Trwają prace nad produktami spożywczymi, które mogłyby być włączone do codziennej diety, byłyby łatwe do przeżucia (aby ułatwić konsumpcję osobom starszym), a zarazem posiadałyby wystarczającą ilość genisteiny, by wywołać korzystny efekt zdrowotny i mogłyby być sprzedawane w supermarketach lub sklepach spożywczych.
Przede wszystkim profilaktyka
Choroba Alzheimera może być obecnie diagnozowana w początkowym stadium rozwoju, co zwiększa szanse na wdrożenie odpowiednio wczesnego leczenia, o wiele bardziej skutecznego niż metody opóźniające jedynie rozwój symptomów schorzenia. Hiszpański projekt ma na celu stworzenie żywności o wysokiej zawartości genisteiny, zapobiegającej rozwojowi Alzheimera i, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, pozbawionej efektów ubocznych.
Projekt otwarty dla przedsiębiorców
W projekcie biorą udział instytucje o dużym doświadczeniu w zakresie opracowywania skutecznych produktów funkcjonalnych (AINIA) oraz badań nad chorobą Alzheimera i właściwościami genisteiny (INCLIVA). Aby efekty pracy badaczy mogły zostać wykorzystane przez przemysł spożywczy, projekt jest otwarty dla prywatnych przedsiębiorstw, które chciałyby uczestniczyć zarówno w projektowaniu procesów pozyskiwania składników aktywnych (genisteiny), jak i w opracowywaniu wzbogaconych w nią produktów funkcjonalnych.
Źródło:
Przeczytaj także
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii wynika, iż spożycie kurkumy, a dokładnie substancji bioaktywnej - kurkuminy - może przyczynić się do poprawy pamięci oraz nastroju....
Według raportu United Nations do roku 2050 blisko 1/4 populacji (22%) będzie w wieku 60+, w porównaniu do 8% obecnie. Jest to najszybciej powiększająca się grupa społeczna, a także konsumencka, dlatego też producenci powinni...