Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Podczas dorocznego szczytu klimatycznego ONZ - COP28 w Dubaju w dn. 1 grudnia 2023 r. podpisana została Deklaracja w sprawie zrównoważonego rolnictwa, odpornych systemów żywnościowych i działań klimatycznych, zobowiązująca do włączenia żywności do planów klimatycznych krajów do 2025 r. Deklarację podpisały 134 kraje, w tym Polska, które zajmują 70% powierzchni świata. Wśród nich także wiele krajów o najwyższej emisji gazów cieplarnianych związanych z żywnością, m.in. Brazylia, Chiny, Unia Europejska i Stany Zjednoczone.
Ogłoszono także uruchomienie środków o wartości ponad 2,5 mld USD na wsparcie bezpieczeństwa żywnościowego przy jednoczesnej walce ze zmianami klimatycznymi oraz nowe partnerstwo pomiędzy ZEA a Fundacją Billa i Melindy Gatesów na rzecz innowacji w systemach żywnościowych w obliczu zmian klimatycznych.
Dzisiejsze zaangażowanie krajów na całym świecie pomoże w zbudowaniu globalnego systemu żywnościowego na miarę przyszłości
W 134 krajach sygnatariuszach Deklaracji mieszka ponad 5,7 mld ludzi i prawie 500 mln rolników, produkują one 70% spożywanej przez nas żywności i odpowiadają za 76% wszystkich emisji ze światowych systemów żywnościowych lub 25% całkowitych emisji na świecie.
Zatwierdzenie Deklaracji pomoże we wzmocnieniu systemów żywnościowych, budowaniu odporności na zmiany klimatyczne, ograniczaniu globalnych emisji i przyczynianiu się do globalnej walki z głodem, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG). Deklaracja – pierwsza tego rodzaju w ramach procesu COP – podkreśla potrzebę wspólnych działań w sprawie zmian klimatycznych, które niekorzystnie wpływają na dużą część światowej populacji.
Chociaż systemy żywnościowe mają kluczowe znaczenie dla zaspokajania potrzeb społecznych i umożliwiania adaptacji do skutków klimatu, są one również odpowiedzialne za aż 1/3 światowych emisji gazów cieplarnianych. Wielu drobnych rolników w krajach o niskich i średnich dochodach również boryka się z większą podatnością na zmiany klimatyczne.
Kluczowe założenia Deklaracji:
Agenda COP28 dotycząca systemów żywnościowych i rolnictwa składa się z czterech filarów, obejmujących przywództwo krajowe, podmioty niepaństwowe, zwiększanie skali innowacji i finanse.
COP28 współpracuje również z przedstawicielami każdego etapu systemu żywnościowego i łańcucha wartości, w tym rolnikami, społeczeństwem obywatelskim, przedsiębiorstwami i samorządami lokalnymi, aby przyspieszyć przejście na rolnictwo regeneracyjne.
Źródło: https://www.cop28.com/en/news/2023/12/COP28-UAE-Presidency-puts-food-systems-transformation
Przeczytaj także
Jak zapewnić jakość swojej żywności? Wdrożenie właściwej technologii pomiarowej jest pierwszym krokiem w stronę lepszego zarządzania bezpieczeństwem i jakością żywności.
W głównej siedzibie FAO w Rzymie, w ramach 46. sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, 27 listopada 2023 r., odbyły się obchody jubileuszu 60-lecia tej organizacji.
Rok 2021 był przez wielu określany jako przełomowy rok dla transformacji systemu żywnościowego, ze sztandarowymi kamieniami milowymi, takimi jak pierwszy szczyt systemów żywnościowych ONZ, który podkreślił pilną potrzebę zmian i znaczenie współpracy. Jednak pojawiły się również głosy opisujące szczyt również jako chybiony, ze względu na postawienie problemu żwyności „nie wystarczająco wysoko w porządku obrad” w negocjacjach i dialogach na COP26 w listopadzie 2021 r.