Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Pojawił się raport przygotowany na podstawie Unijnego Systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach za rok 2018. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wnioskami z raportu.
W 2018 r. Za pośrednictwem RASFF przesłano 3699 oryginalnych powiadomień, z których 1118 sklasyfikowano jako alarmowe, 493 jako informacje do podjęcia działań następczych, 675 jako informacje do zwrócenia uwagi, 1401 jako powiadomienie o odrzuceniu produktu na granicy i 12 jako powiadomienie o nowościach.
Skąd pochodzą powiadomienia RASFF?
Największa kategoria powiadomień dotyczy kontroli urzędowych na rynku wewnętrznym. Kontrola urzędowa jest zwykle przeprowadzana u podmiotu gospodarczego (producenta, hurtownika, magazynu, detalisty itp.) i obejmuje kontrolę, a czasem także pobranie próbki w celu analizy. Zidentyfikowano trzy główne rodzaje powiadomień: skarga konsumencka, firma powiadamiająca o wyniku kontroli własnej lub zgłoszenie zatrucia pokarmowego.
W 2018 r. 42% powiadomień RASFF dotyczyło kontroli na zewnętrznych granicach EOG w punktach granicznych.
Powiadomienia RASFF przez kraj zgłaszający w 2018 r
Powiadomienia o pochodzeniu produktów w RASFF z krajów członkowskich 2018 r
Powiadomienia o pochodzeniu produktów w RASFF z państw trzecich w 2018 r
Pełny raport: The Rapid Alert System for Food and Feed 2018 Annual Report
Przeczytaj także
Na stronie internetowej GIS ukazał się raport „Stan sanitarny kraju w roku 2018” opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Opracowanie zawiera podsumowanie i wyniki działań podjętych przez Inspektorat w zakresie bezpieczeństwa i higieny ogółem.
Czy raport za 2018 rok potwierdza dużą ilość niezgodnych produktów z Polski, jakie produkty okazały się najbardziej narażone na niezgodności? Zapraszamy do zapoznania się ze skrótem raportu oraz pełnym raportem dostępnym w źródle.
Opublikowano roczne sprawozdanie z działalności systemu wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwie pochodzącym z żywności i pasz (RASFF) za rok 2016. Raport 2016 przedstawia wykresy strumieniowe oraz krajowe zestawienia faktów...