Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowe badania sugerują, że żywność wysokoprzetworzona może mieć związek z objawami depresji oraz ilością istoty szarej w niektórych rejonach mózgu.
Produkty przetworzone…
Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Hiszpanii rzuca nowe światło na potencjalne negatywne efekty związane z konsumpcją produktów wysokoprzetworzonych, takich jak przekąski, słodkie napoje, dania gotowe, słodkie wypieki, wędliny, ciastka, słodzone wyroby mleczne, rafinowane ziarna, pizza czy nuggetsy. Wiele wskazuje, że ich spożycie wiąże się ze zmianami w układzie nerwowym i odbija się na zdrowiu psychicznym.
…a zdrowie psychiczne
Jak wyjaśniają główni autorzy publikacji, dr Oren Contreras-Rodríguez z Instytutu Badań Biomedycznych w Gironie i dr José Manuel Fernández-Real z Uniwersytetu w Gironie, ich głównym celem było ustalenie zależności między żywnością wysokoprzetworzoną a objawami depresji oraz objętością istoty szarej w mózgu.
Zmiany w mózgu
W badaniu wzięły udział 152 osoby dorosłe, których dietę monitorowano przez okres roku. U uczestników oceniano również symptomy depresyjne, parametry strukturalne mózgu oraz szereg markerów metabolicznych. Jednym z najważniejszych rezultatów okazał się związek między wyższym spożyciem żywności wysokoprzetworzonej a większym nasileniem objawów depresyjnych, jak również mniejszą objętością obszarów mózgu związanych z układem nagrody oraz radzeniem sobie z sytuacjami konfliktowymi, które są kluczowe dla podejmowania decyzji – również żywieniowych.
Rola otyłości i stanu zapalnego
Naukowcy zwracają uwagę, że efekty te były w dużej mierze zależne od występowania otyłości, na którą cierpiało 58,6% uczestników, a także markerów stanu zapalnego w postaci poziomu białych krwinek. Wyniki uzyskane przez Hiszpanów potwierdzają wcześniejsze doniesienia i dostarczają nowych danych dotyczących związku między sposobem żywienia a zmianami w konkretnych strukturach mózgu. Co istotne, ważną rolę odgrywać może w tym kontekście otyłość i stan zapalny w organizmie.
Źródła:
Przeczytaj także
Badania międzynarodowego zespołu naukowców sugerują, że wysokie spożycie sukralozy zmniejsza odpowiedź immunologiczną organizmu.
WHO potwierdza, że dorośli powinni ograniczyć całkowite spożycie tłuszczu do 30% całkowitego spożycia energii lub mniej. I zaleca, aby dorośli spożywali co najmniej 400 g warzyw i owoców oraz 25 g naturalnie występującego błonnika pokarmowego dziennie.
Naukowcy ze Szwecji postanowili sprawdzić czy „śmieciowe jedzenie” wpływa na to, jak śpimy. Wyniki badania wskazują, że niezdrowia dieta może powodować zaburzenie tzw. snu głębokiego.