Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W czwartek, 13 czerwca Sejm uchwalił ustawę pozwalającą na informowanie konsumentów, że dany produkt wytworzono bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Znakowanie będzie dobrowolne.
Regulacja kwestii oznakowania „wolne od GMO”
Konsumenci będą informowani o tym czy dany produkt jest wolny od GMO. Ustawa reguluje kwestie dotyczące oznakowania „wolne od GMO”. Na ustawie powinni skorzystać polscy producenci produktów rolno-spożywczych wytwarzanych bez GMO i opartych o pasze z rodzimych źródeł. Na etykietach będzie umieszczany specjalny znak graficzny, którego wzór zostanie określony, z dopiskiem „bez GMO” lub „wyprodukowane bez stosowania GMO” w przypadku produktów zwierzęcych lub zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego. Według strony rządowej w badaniach opinii publicznej 65% Polaków jest za wprowadzeniem zakazu upraw GMO, a 56,8% wybrałoby produkt pochodzący od zwierząt karmionych paszą bez GMO.
Kary za fałszowanie informacji
Przepisy wprowadzają także kary za fałszowanie informacji o żywności. Będą groziły kary za brak badań laboratoryjnych lub brak dokumentów.
Nadzór odnośnie znakowania "wolne od GMO" stanowić będą Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Handlowa oraz Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.
Przeczytaj także
29 maja br. zaktualizowany został Wykaz oznaczeń handlowych gatunków ryb oraz wodnych bezkręgowców. Wykaz zawiera informacje o rybach, skorupiakach, małżach, ślimakach, głowonogach, parzydełkowcach, jeżowcach oraz glonach i wodorostach wodnych, w tym nazwę systematyczną każdego gatunku zgodnie z systemem informacyjnym FishBase lub – w odpowiednich przypadkach – zgodnie z bazą danych ASFIS Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)
Z dumą informujemy, że pierwszy zakład mleczarski pomyślnie przeszedł proces certyfikacji „Bez GMO” i ukończył go z wynikiem bardzo dobrym, a w dniu 28 maja 2019 r. w Pałacu Zamoyskich w Warszawie mieliśmy przyjemność wręczyć certyfikat „Bez GMO” Prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy - Panu Zbigniewowi Kalinowskiemu.
Każdego roku około 8 milionów ton tworzyw sztucznych trafia do naszych oceanów - oznacza to, że co minutę do naszych zasobów wodnych wyładowywana jest jedna śmieciarka wypełniona tworzymai sztucznymi. Co najmniej 80 procent śmieci znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne - ilość ta ma zostać zmniejszona w ciągu najbliższych kilku lat dzięki przegłosowaniu...