Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jak twierdzą eksperci z EFSA: „dzielenie się najlepszymi praktykami w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby”. Wśród najważniejszych zagadnień naukowcy wymieniają metody wczesnego wykrywania zagrożenia oraz rygorystyczne środki nadzwyczajne.
Opinia ekspertów została sporządzona w oparciu o analizę danych epidemiologicznych, obejmujących okres od września 2016 roku do września 2017 roku. Naukowcy z EFSA pomagali krajom bałtyckim, w tym również Polsce, przeprowadzić kompleksowy przegląd zebranych danych.
Jak wynika z przeprowadzonej analizy, afrykański pomór świń wciąż rozprzestrzenia się wśród dzików na terytorium Unii Europejskiej. W 2017 roku dwa nowe państwa członkowskie – Czechy i Rumunia, których do tej pory nie dotyczył ten problem, również zgłosiły przypadki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzików. Tym samym, liczba państw dotkniętych tą chorobą w Europie w okresie od września 2016 do września 2017 roku wzrosła do sześciu.
Podsumowując zgromadzone informacje eksperci z EFSA doszli do wniosku, że pomimo wspólnych wysiłków państw członkowskich na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń wśród dzików, ludzie odegrali kluczową rolę w przenoszeniu się choroby na stada dzików np. poprzez wyrzucanie skażonych odpadów w siedliskach dzików.
Wyniki raportu, przeprowadzonego przez grupę roboczą ds. afrykańskiego pomoru świń, działającą w ramach EFSA, zostały szczegółowo omówione podczas konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa Republiki Czeskiej w Pradze w listopadzie 2017 roku.
Zebrane przez ekspertów i państwa członkowskie dane, dotyczące ognisk afrykańskiego pomoru świń w krajach bałtyckich i Polsce, dostępne są na stronie internetowej EFSA:
Przeczytaj także
Szanowni Państwo,poniżej przedstawiamy Państwu listę polskich produktów zgłoszonych do RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed), a także informacje i komunikaty Inspekcji Państwowych (08-21.11.2017)
W czerwcu tego roku na stronach Parlamentu Europejskiego ukazał się tekst autorstwa Nory Hahnkamper-Vandenbulcke, udostępniony również w wersji polskiej. Ten krótki i syntetyczny, lecz również przekrojowy, tekst wydaje nam się świetnym wprowadzeniem...