Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dniu 29 listopada br. rozpoczął się 5-dniowy audyt sektora mięsa wołowego przeprowadzany przez przedstawicieli koreańskiej służby APQA, który stanowi kolejny etap procedury mającej na celu zatwierdzenie Polski jako kraju, z którego możliwy byłby wywóz wołowiny na wskazany rynek. Podczas pobytu w Polsce audytorzy odwiedzą WIW w Siedlcach, ZHW w Siedlcach, PIW-PIB w Puławach, zakład mięsny sektora mięsa wołowego, zakład utylizacyjny, wytwórnię pasz, gospodarstwo utrzymujące bydło i owce, pośrednika w obrocie zwierzętami oraz Graniczny Inspektorat Weterynarii w Koroszczynie. Wizyta służby Republiki Korei w Polsce zakończy się spotkaniem z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Źródło: GIW
Przeczytaj także
Duński rząd zatwierdził porozumienie klimatyczne, które obejmuje inwestycje w badania i rozwój roślinnych alternatyw w Unii Europejskiej w celu zmniejszenia emisji z krajowych systemów żywnościowych. Łącznie przeznaczono na ten cel ok. 195 mln USD.
W produkcji zwierzęcej dużym wyzwaniem, w bieżącym roku, jest wzrost kosztów, wynikający m.in. z utrzymujących się wysoko cen zbóż, roślin oleistych oraz przemysłowych mieszanek paszowych. Efekty presji kosztowej są jednak mocno zróżnicowane w zależności od kierunku produkcji. W przypadku kurcząt rzeźnych wysoki wzrost cen żywca wspiera rentowność chowu. Z kolei hodowcy trzody chlewnej prowadzą działalność z jednej strony pod wpływem wyższych kosztów, a z drugiej strony pod wpływem spadku cen skupu.
Konsumpcja mięsa na świecie wzrasta. Według danych OECD-FAO w 2020 r. roku globalne spożycie mięsa wyniosło 325 mln t. Wzrost spożycia mięsa wynika głównie ze wzrostu liczby ludności na świecie, procesów urbanizacji oraz rozwoju globalnej gospodarki i wzrostu dobrobytu społecznego.