Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Najpowszechniejszymi patogenami od 2011 roku występującymi w żywności są Salmonella oraz Campylobacter. Znacząca liczba chorób powiązana jest z mięsem drobiowym. Niepasteryzowane mleko, wołowina, wieprzowina oraz woda mogą stanowić kolejne źródło zakażenia.
Autorzy w raporcie za lata 2016-2020 przedstawili, że od 2004 zauważalny jest wzrost epidemii przenoszonych przez żywność spowodowanych przez Campylobacter. Jednak w 2020 r. zaobserwowano spadek względem roku 2018, gdzie liczba zgłoszeń wynosiła 8000, a w 2020 r. 5162. Spadek liczby zakażeń wynikać może z mniejszej liczby podróży oraz ograniczeń związanych z COVID-19.
W 2020 r. w ramach działania priorytetowego badaniu na obecności Campylobacter poddano 43 próbki mięsa indyczego oraz 93 próbki mięsa kurcząt. Obecność stwierdzono w 18 próbkach mięsa z indyka oraz w 50 próbkach mięsa z kurcząt. Kryterium higieny procesu dla Campylobacter obecnie zakłada, że w 15 z 50 próbek istnieje możliwość przekroczenia limitu 1000 jtk/g.
Bazując na badaniach opublikowanych w 2011 roku, stwierdzono w wyżej omawianym raporcie, że poziom świadomości dotyczącej Campylobacter w Austrii jest bardzo niski. W badaniu obejmującym 353 osoby, 78% osób nie słyszało o Campylobacter. Natomiast trzy czwarte pozostałych osób nie znało powiązania Campylobacter z kategorią pokarmową.
W latach 2018-2021 wprowadzono projekt - CampControl. Projekt ten obejmował działania mające na celu zmniejszenie liczby Campylobacter na fermach drobiu. Przestrzeganie zasad higieny, sprzątanie budynków mieszkalnych oraz jakość wody pitnej wpłynęły pozytywnie na zmniejszenie narażenia na Campylobacter.
Link do raportu:
Przeczytaj także
Wytyczne USDA-FSIS dotyczą kontroli Salmonelli oraz Campylobacter w surowym drobiu oraz minimalizacji ryzyka powstawania toksyn Shiga Escherichia coli (STEC) w operacjach uboju wołowiny (w tym cielęciny), a także podczas jej przetwarzania. FSIS opracowując wyżej wspomniane wskazówki skupiło się na pomocy małym firmom, aby te też miały dostęp do odpowiedniego wsparcia naukowego i technicznego. Dokładnie przeanalizowana zostanie skuteczność i wydajność systemu HACCP.
Według najnowszego raportu EFSA i ECDC liczba zgłoszonych przypadków chorób wywoływanych przez bakterie Campylobacter i Salmonella u ludzi w Europie uległa stabilizacji na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Kolejnymi najczęściej zgłaszanymi chorobami były infekcje Escherichia coli (STEC) wytwarzające toksynę Shiga, jersinioza i listerioza.
Przewiduje się, że globalna zmiana klimatu zmieni wzorce opadów atmosferycznych i temperatur na całym świecie, wpływając na szereg chorób zakaźnych, a zwłaszcza infekcje przenoszone przez żywność, np. przez Campylobacter.