Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rocznie produkowanych jest ok. 50 mln ton odpadów PET, co powoduje poważne skutki ekonomiczne i środowiskowe. Recykling PET jest możliwy, ale istniejące procesy tworzą produkty, które nadal przyczyniają się do zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na całym świecie.
Światowy kryzys związany z plastikiem doprowadził do pilnej potrzeby opracowania nowych metod recyklingu politereftalanu etylenu (PET) – mocnego, lekkiego plastiku pochodzącego z materiałów nieodnawialnych, takich jak ropa i gaz, i szeroko stosowanego do pakowania żywności oraz wygodnych soków i wody.
Bakterie przerabiają plastik na wanilinę
Aby rozwiązać ten problem, naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu wykorzystali laboratoryjnie zmodyfikowane bakterie E. coli do przekształcenia kwasu tereftalowego – cząsteczki pochodzącej z PET – w wysokowartościowy związek wanilinowy, poprzez szereg reakcji chemicznych.
Zespół zademonstrował również, jak działa ta technika, przekształcając zużytą plastikową butelkę w wanilinę poprzez dodanie bakterii E. coli do zdegradowanych odpadów z tworzyw sztucznych.
Naukowcy twierdzą, że wytworzona wanilina nadawałaby się do spożycia przez ludzi, ale wymagane są dalsze testy eksperymentalne.
Jest to pierwszy przykład wykorzystania systemu biologicznego do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w cenną chemię przemysłową, co ma bardzo ekscytujące implikacje dla gospodarki o obiegu zamkniętym. „Wyniki naszych badań mają poważne implikacje dla dziedziny zrównoważonego rozwoju tworzyw sztucznych i pokazują moc biologii syntetycznej w rozwiązywaniu rzeczywistych wyzwań – uważa Joanna Sadler, jedna z autorek badania z School of Biological Sciences, University of Edinburgh.
Wanilina w przemyśle
Wanilina jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, a także w formulacji herbicydów, środków przeciwpieniących i środków czyszczących. Światowe zapotrzebowanie na wanilinę przekroczyło 37 tys. ton w 2018 r.
Źródło: https://www.ed.ac.uk/news/2021/bacteria-serves-tasty-solution-to-plastic-crisis
Przeczytaj także
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, popularnie zwanej „ustawą opakowaniową” zakłada rozszerzenie odpowiedzialności producentów (ROP) oraz określa stawki opłat. Projekt jest wynikiem konieczności wdrożenia przepisów dyrektywy 2018/851 oraz 2019/904.
Odpowiadając na wysokie wymagania branży mleczarskiej, związane ze specyfiką produktów mlecznych, ale także potrzebą ochrony środowiska naturalnego, KGL S.A. wprowadził do swojej oferty spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa, zrównoważone opakowania wykonane ze spienionego rPET.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, odkrył naturalny niebieski barwnik - błękit cyjan. Uzyskali go z czerwonej kapusty i będzie on alternatywą syntetycznych niebieskich barwników spożywczych, takich jak szeroko stosowany FD&C Blue No. 1.