Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ryzyko zdrowotne
Naukowcy z Uniwersytetu A&M w Teksasie odkryli, że ekspozycja na bisfenol A (BPA) w diecie może pogarszać symptomy zespołu jelita drażliwego (IBS). „Jest to pierwsze badanie, które wskazuje, że BPA ma negatywny wpływ na metabolizm mikroflory jelitowej, co może przyczyniać się do nasilenia objawów IBS”, mówi Jennifer DeLuca, główna autorka publikacji. BPA to szeroko stosowany w przemyśle związek chemiczny, który wykorzystywany jest do produkcji niektórych rodzajów plastiku i żywic. Znaleźć go można m.in. w pojemnikach do żywności, takich jak plastikowe butelki na wodę. BPA jest również składnikiem żywic epoksydowych używanych do powlekania wewnętrznych powierzchni metalowych opakowań, np. konserw czy kapsli do butelek. Wcześniejsze badania wykazały, że BPA może przenikać z opakowań do żywności oraz że może on mieć niekorzystny wpływ na zachowanie, stan zdrowia mózgu, a także gruczoł prostaty w życiu płodowym, u niemowląt i dzieci.
Wpływ na IBS
Badanie teksańskiego zespołu miało na celu ustalenie związku pomiędzy BPA a zespołem jelita drażliwego. Naukowcy zbadali wpływ bisfenolu A na stan zapalny w jelicie oraz metabolizm mikroflory. „Analizowaliśmy zmiany w masie ciała, konsystencję stolca, markery stanu zapalnego, a także stopień uszkodzenia jelit”, wyjaśnia prof. Clint Allred, współautor pracy. „Sprawdziliśmy również jak zmieniał się poziom metabolitów przemian aminokwasów aromatycznych, co odzwierciedla stan mikroflory jelitowej”. Okazało się, że ekspozycja na BPA zwiększa stężenie związków odpowiedzialnych za wywoływanie stanu zapalnego jelita grubego.
Ponowne badania EFSA
Bisfenol A przypomina budową żeński hormon estrogen, a jego wysokie dawki są powiązane z zaburzeniami płodności, w tym z impotencją. Mimo że niektóre raporty wskazują na brak wpływu BPA na zdrowie, gdy występuje on w małych ilościach, od pewnego czasu substancja ta wzbudza nieufność konsumentów i naukowców. Jak mówi przedstawiciel Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), „w chwili obecnej jesteśmy w trakcie ponownej oceny badań naukowych dotyczących bezpieczeństwa BPA, w celu ustanowienia tolerowanego dziennego spożycia (TDI) tej substancji przez człowieka oraz wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących jej wpływu na zdrowie w niewielkich dawkach, na które narażeni mogą być konsumenci”.
Pomimo sprzecznych opinii dotyczących roli BPA w procesach patofizjologicznych, zalecenia dotyczące jego stosowania w opakowaniach pozostają niezmienione. Wielu producentów decyduje się jednak na dobrowolną rezygnację ze stosowania bisfenolu A, ze względu na nieprzychylne nastawienie konsumentów.
Źródła:
Przeczytaj także
Zespół naukowców z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ogłosił, że przystąpi do oceny najnowszych danych toksykologicznych dotyczących bezpieczeństwa bisfenolu A (BPA), syntetycznej substancji wykorzystywanej m.in. do produkcji opakowań produktów spożywczych.
Nowa, opracowana w Danii metoda służaca do wykrywania szkodliwych substancji chemicznych w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (ang. food contact materials – FCMs) wyprodukowanych z papieru oraz kartonu...
W lutym 2017 roku ANSES (francuska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia, Żywności, Środowiska i Pracy) zwróciła się do ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów) z wnioskiem o zakwalifikowanie BPA (bisfenolu A) do grupy SVHC...