Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jak wdrożyć zmiany? HARA, HARM i zaangażowanie najwyższego kierownictwa (budowanie kultury bezpieczeństwa i jakości produktu…)
Skrót HARA jako „Hazard Analysis and Risk Assessment” (Analiza Zagrożeń i Ocena Ryzyka) dla większości osób zajmujących się systemami zarządzania nie jest skrótem obcym. Podobnie jak skrót HARM, czyli „Hazard Analysis and Risk Management” (Analiza zagrożeń i Zarządzanie Ryzkiem).
Podkreślenie HARA oraz HARM w normie BRC Packaging Materials jest przejawem przyjętego, zmieniającego się podejścia do analizy zagrożeń i oceny, na podstawie ryzyka, różnych procesów systemu (UWAGA: nie jest to nowość wydania 6 normy).
Zmiany w w/w obszarze można już dostrzec w zmianie tytułu rozdziału 2.2 normy, gdzie zamiast „Hazard and risk analysis” (Analiza zagrożeń i ryzyka) pojawiło się „Hazard analysis and risk assessment” (Analiza zagrożeń i ocena ryzyka). W standardzie, w kilku miejscach podkreślone jest, iż zakres HARA dotyczy nie tylko opisu produktów, ale również procesów. Dodano również punkt mówiący o tym, że schematy przepływu powinny być co najmniej raz w roku weryfikowane w zakresie swojej aktualności przez zespół HARA. W odniesieniu do HARM wartym zauważania jest wprowadzenie w rozdziale dotyczącym przeglądu zarządzania wymagania dotyczącego oceny skuteczności HARM, a nie tylko przeglądu HARM, jak było w wydaniu 5 normy.
Kiedy HARM można ocenić jako skuteczny?
...
Przeczytaj cały artykuł -> http://bit.ly/Porcja-Wiedzy-BSI
Przeczytaj także
Poniższe opracowanie rozpoczyna cykl artykułów przedstawiających i analizujących zmiany wprowadzone w opublikowanym niedawno (1 sierpnia) wydaniu 6 standardu BRCGS Packaging Materials.
Jednym z podstawowych elementów zarządzania bezpieczeństwem żywności jest wdrożenie systemu pozwalającego na identyfikowanie materiałów...
Które zmiany w prawie żywnościowym w 2018 r. nie mogą zostać pominięte? Które procesy systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności powinny być przejrzane i ewentualnie zmodyfikowane? Jednym z podstawowych założeń systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności jest spełnienie wymagań klientów oraz mających zastosowanie wymagań prawnych....