Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według danych Komisji Europejskiej w 34 tygodniu br. średnia cena brzoskwiń w UE wyniosła 1,25 EUR/kg i była o 43% wyższa od średniej pięcioletniej ceny notowanej w tym samym okresie.
Dynamiczne zmiany w cenie brzoskwiń
W zeszłym roku średnia unijna cena brzoskwiń wynosiła ok 0,89 EUR/kg. Za to w tym roku w ciągu miesiąca średnie ceny brzoskwiń wzrosły w UE o 24%, mimo że zazwyczaj w tym okresie ceny brzoskwiń spadają. Wyższe ceny odnotowano we wszystkich czterech krajach objętych szczegółowym monitoringiem przez KE. Najmniej w stosunku do średniej 5 letniej wzrosły ceny w Grecji, o 7% , do średniego poziomu 0,80 EUR/kg, a najbardziej we Włoszech, o 81%, do 1,26 EUR/kg. W 34 tygodniu br. najdroższe były brzoskwinie we Francji, które w ciągu miesiąca zdrożały o 27% i były skupowane po 1,86 EUR/kg. W Polsce też brzoskwinie drożeją, i wg notowań MRiRW, na początku września za brzoskwinie krajowe na rynku hurtowym płacono od 3,24 do 4,46 zł/kg, tj. ok. 30% więcej niż miesiąc wcześniej, a za importowane od 5,54 do 6,86 zł/kg, tj. ok 13% więcej niż miesiąc wcześniej.
Pogoda jedną z przyczyn wzrostu cen
Tak wysokie ceny nie są związane z wystąpieniem pandemii Covid-19. Są spowodowane rekordowo niską, na poziomie 3,1 miliona ton, spodziewaną produkcją brzoskwiń i nektaryn w UE, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe oraz karczowaniem przez producentów nasadzeń, ze względu na wcześniejsze niskie ceny i rosnące koszty produkcji.
Spadek produkcji we Włoszech i w Hiszpanii
We Włoszech prognozuje się, że produkcja spadnie o 42% w 2020 r. ze względu na zmniejszenie powierzchni produkcyjnej i uszkodzenie pąków kwiatowych po wiosennych przymrozkach. W Hiszpanii, oprócz tych samych czynników, co we Włoszech, w połowie czerwca na produkcję w Katalonii i Aragonii, głównych regionach produkcyjnych, wpłynęły silne burze gradowe. W rezultacie produkcja w Hiszpanii, największym producencie brzoskwiń w UE, z 33% udziałem w unijnej produkcji, prognozuje się, że spadnie o 20% r/r.
Możliwy spadek konsumpcji w UE
Oczekuje się, że niska dostępność i wysokie ceny spowodują spadek spożycia świeżych brzoskwiń i nektaryn w UE. Komisja Europejska prognozuje, że konsumpcja w UE będzie na poziomie ok. 5,3 kg na mieszkańca, czyli o 18% mniej r/r. Jednocześnie prognozuje się, że eksport świeżych brzoskwiń z UE spadnie o 51%.
Wysoki eksport przetworzonych brzoskwiń
Dzięki wysokiej produkcji brzoskwiń w UE z 2019 r. eksport brzoskwiń w puszkach i suszonych na początku br. był wysoki i w okresie I-VI 2020 r. wzrósł o 26% w stosunku do tego samego okresu w 2019 r., (w tym również eksport do USA pomimo dodatkowych ceł importowych nałożonych przez USA).
Koronawirus a rynek brzoskwiń
Dotychczas podjęte środki w zakresie zwalczania Covid-19 znacznie ograniczyły sprzedaż brzoskwiń w puszkach do gastronomii, podczas gdy sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu i kwietniu. Komisja Europejska zakłada jednak, że konsumpcja przetworzonych brzoskwiń w UE w 2020 r. spadnie w stosunku do roku ubiegłego o 14%, ze względu na zmniejszony popyt ze strony gastronomii.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Rolnicy uprawiający warzywa polegają na myciu po zbiorach w celu zmniejszenia liczby patogenów przenoszonych przez żywność. Nowe badania przeprowadzone na University of Georgia pokazują obiecującą redukcję tych patogenów - a także obniżenie kosztów pracy - poprzez stosowanie środków odkażających do produkcji, gdy warzywa są nadal na polach.
W dobie przesycenia informacją i olbrzymiego wyboru produktów spożywczych na sklepowych półkach nie jest łatwo przyciągnąć uwagę konsumenta i zachęcić go do zakupu. Nawet mając produkt najlepiej dopasowany do oczekiwań naszej grupy docelowej, możemy mieć trudność z dotarciem do niej bez wyróżnienia właściwych informacji. Co jest teraz ważne dla konsumentów i jak to podkreślać? Czy informacje na opakowaniu są istotne i mogą skłaniać do zakupu bądź zniechęcać? Czy certyfikat jakości jest ważny? I czy pokolenie ma znaczenie?
Od 1 września do 30 listopada 2020 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi na terenie całego kraju Powszechny Spis Rolny 2020. To badanie statystyka publiczna realizuje co 10 lat - ostatni spis rolny przeprowadzono w 2010 r.