Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zrównoważona produkcja
Brytyjski oddział Coca-Coli ogłosił, że zamierza wprowadzić w 100% odnawialny plastik we wszystkich wariantach swoich butelkowanych napojów. Decyzja ta stanowi kolejny etap na drodze do osiągnięcia celów związanych ze zrównoważoną produkcją, które postawił sobie międzynarodowy koncern. W ramach ogłoszonego w 2018 roku programu „World Without Waste” Coca-Cola planuje do 2025 roku przejść w 100% na recyklingowalne opakowania we wszystkich swoich produktach, a do 2030 roku wykorzystywać ponownie materiały w ilości odpowiadającej jednej butelce lub puszce na każdą sztukę sprzedanego napoju.
Butelki i opakowania zbiorcze
Deklaracja ta oznacza, że wszystkie plastikowe butelki o objętości 500 ml lub mniejszej będą w Wielkiej Brytanii całkowicie recyklingowalne. Pierwsze tak zapakowane napoje trafią do sklepów we wrześniu 2021 roku – ilość odnawialnych materiałów w mniejszych butelkach Coca-Coli zwiększy się tym samym z 50% do 100%. Globalny koncern rezygnuje równocześnie z plastikowych opakowań zbiorczych, które zastępowane są kartonowymi odpowiednikami.
Rezygnacja z nieodnawialnych plastików
„To dla nas istotny krok ku realizacji planów związanych z pełną rezygnacją z nieodnawialnych plastików w naszych butelkach”, mówi Jon Woods, główny manager brytyjskiego oddziału międzynarodowej korporacji. „Cieszymy się, że Coca-Cola Great Britain podjęła tę istotną decyzję i wszystkie produkowane przez nią butelkowane napoje będą sprzedawane w opakowaniach z całkowicie recyklingowalnego plastiku”, dodaje minister środowiska Wielkiej Brytanii, Rebecca Pow.
Nie tylko Wielka Brytania
Działania koncernu na Wyspach Brytyjskich wpisują się w prośrodowiskową strategię firmy, która podobne kroki podjęła już wcześniej w innych krajach. W lutym 2021 roku średniej wielkości butelki z odnawialnego politereftalanu etylenu (rPET) zadebiutowały w Stanach Zjednoczonych, co wraz z innymi opakowaniami wykonanymi z rPET oferowanymi przez Coca-Colę ma według koncernu przełożyć się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 10 tys. ton rocznie.
Oczyszczanie rzek
W czerwcu 2021 roku Coca-Cola podpisała z kolei porozumienie z holenderską organizacją non-profit The Ocean Cleanup, która zajmuje się wdrażaniem technologii wspomagających oczyszczanie rzek z plastikowych odpadów. Fundacja zrealizowała już dwa takie projekty, a w ramach partnerstwa z Coca-Colą do końca 2022 roku powstać ma kolejnych 15 instalacji. Docelowo The Ocean Cleanup planuje objąć swoimi działaniami na całym świecie 1000 rzek, które w przeważającej mierze odpowiadają za przenoszenie plastikowych zanieczyszczeń do mórz i oceanów.
Źródła:
Przeczytaj także
Od stycznia 2022 r. Francja wprowadzi zakaz opakowań z tworzyw sztucznych dla prawie wszystkich owoców i warzyw, aby ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych. Szacuje się, że pozwoli to uniknąć ponad miliarda sztuk niepotrzebnych opakowań z tworzyw sztucznych każdego roku.
Substancje zawarte w tej tropikalnej roślinie nadają nowemu materiałowi unikalne właściwości potwierdzone w badaniach in vitro, dzięki którym żywność może zachowywać świeżość przez dłuższy czas bez konieczności dodawania substancji konserwujących.
Chociaż w UE od wielu lat podejmowane są działania mające na celu zwiększenie zrównoważonego wymiaru systemu żywnościowego, nadal rosną szkodliwe dla środowiska skutki wykorzystania zasobów naturalnych, rosnącej produkcji i konsumpcji żywności i wytwarzania odpadów.