Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zbiór norm żywnościowych i związanych z nimi tekstów przyjętych przez Komisję Codex Alimentarius jest znany jako Codex Alimentarius. Ukazała się właśnie aktualizacja „Ogólnych zasad higieny żywności (CXC 1-1969)”.
Dokument przedstawia ogólne zasady, które powinny być zrozumiałe i przestrzegane przez podmioty działające na rynku spożywczym na wszystkich etapach łańcucha żywnościowego i które stanowią podstawę dla właściwych organów do nadzorowania bezpieczeństwa i przydatności żywności.
Niniejsze wydanie zawiera nowy aneks wprowadzający narzędzia do wyznaczania krytycznych punktów kontroli w systemie analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP).
W 2022 r. Sekretariat Kodeksu rozpoczął prace nad przeglądem formatowania i układu tekstów Kodeksu w celu zapewnienia spójności, spełnienia standardów FAO i międzynarodowych standardów wydawniczych oraz zwiększenia czytelności. Cyfrowy identyfikator obiektu (DOI) został również dodany do publikowanych standardów, zapewniając unikalne odniesienie, które może wspierać śledzenie i cytowanie każdego tekstu. Projekt jest częścią wkładu Sekretariatu Kodeksu w obchody 60-lecia Komisji Kodeksu Żywnościowego.
Jenny Scott, wieloletnia delegatka Komitetu ds. Higieny Żywności Kodeksu pracowała nad rewizją Ogólnych Zasad Higieny Żywności (GPFH) poniżej omawia niektóre zmiany w kodeksie
- Jakie zmiany zostały wprowadzone do tekstu?
Jedną ze zmian w zmienionym GPFH było przeniesienie informacji o systemie analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP) z załącznika do głównej części dokumentu oraz podzielenie dokumentu na dwie części – jedną dotyczącą dobrych praktyk higienicznych (GHPs ) i drugą dotyczącą HACCP.
Zmieniony tekst wyraźnie określa osiem ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i przydatności żywności oraz zawiera dyskusję mającą na celu wyjaśnienie związku między GHP a HACCP.
GPFH został zaktualizowany, aby uwzględnić nowoczesne koncepcje, których nie uwzględniono w starszych wersjach, w tym rolę GHP, które wymagają dodatkowej uwagi, ponieważ mają większy wpływ na bezpieczeństwo żywności; znaczenie zarządzania alergenami pokarmowymi jako elementu praktyk bezpieczeństwa żywności; oraz rozwój kultury bezpieczeństwa żywności, która ma fundamentalne znaczenie dla pomyślnego funkcjonowania systemu higieny żywności.
W tekście podkreślono również, że podmioty działające na rynku spożywczym (PPPS) muszą być świadome zagrożeń, które mogą mieć wpływ na ich żywność, oraz zawiera wskazówki, w jaki sposób podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze, które mogą nie mieć wiedzy specjalistycznej do przeprowadzenia analizy zagrożeń, mogą uzyskać informacje na temat zagrożeń i odpowiedniego bezpieczeństwa żywności praktyki ze źródeł zewnętrznych. W zmienionym tekście podkreślono również znaczenie walidacji środków kontroli, w szczególności limitów krytycznych.
- Dlaczego wprowadzono zmiany i w czym one pomogą?
Zmiany zostały wprowadzone, ponieważ uznano, że od czasu ostatniej aktualizacji GPFH wiele się nauczyliśmy o środkach kontroli niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa i przydatności żywności. Kwestie związane z bezpieczeństwem żywności i ich podstawowe przyczyny uwydatniły znaczenie niektórych GHP dla bezpieczeństwa żywności (tj. takich, które wymagają dodatkowej uwagi), jak również znaczenie walidacji limitów krytycznych i planu HACCP. Ciągłe wycofywanie produktów z powodu nieumyślnej obecności alergenu, którego nie ma na etykiecie żywności, również wskazało na potrzebę położenia nacisku na zarządzanie alergenami.
- Jakie jest Twoje pierwsze wrażenie na temat standardu w jego nowym układzie i projekcie?
Zmieniony tekst jest ładnie ułożony w sposób, który sprawia, że dokument jest bardzo łatwy do odczytania. Zastosowanie koloru i pogrubienia, umieszczenie głównych nagłówków sekcji w kolumnie po lewej stronie tekstu oraz użycie kolorowych linii jako separatorów wyróżnia sekcje, ułatwia lokalizowanie informacji i zwiększa czytelność dokumentu.
Zapoznaj się z pełną treścią nowego opracowania Codex Alimentarius - GENERAL PRINCIPLES OF FOOD HYGIENE (CXC 1-1969)
Przeczytaj także
Nadchodzi lato, a wraz z okresem wakacyjnym wzmożony ruch w restauracjach, barach, innych punktach gastronomicznych (np. na stacjach benzynowych). Czy klienci otrzymają wszystkie wymagane prawem informacje o środku spożywczym zanim dokonają wyboru? Jest duże ryzyko, że nie. Jak widzimy w sprawozdaniu rocznym IJHARS za rok 2022 największy odsetek nieprawidłowości w zakresie znakowania stwierdzono w punktach gastronomicznych.
Wartość odżywcza artykułów żywnościowych jest zależna przede wszystkim od rodzaju produktu, natomiast w danej grupie asortymentowej jest uwarunkowana technologią wytworzenia, doborem odmian roślin i ras zwierząt, sposobem ich uprawy bądź hodowli, a także metodami przetwarzania i przechowywania. Nie możemy zapominać, iż służy do pokrycia potrzeb człowieka związanych z przemianami metabolicznymi i nie tylko
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 7 czerwca 2023 r. zwróci uwagę na standardy żywności. Choroby przenoszone przez żywność dotykają co roku 1 na 10 osób na całym świecie, a normy żywnościowe pomagają nam zapewnić, że to, co jemy, jest bezpieczne.