Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 7 czerwca 2023 r. zwróci uwagę na standardy żywności. Choroby przenoszone przez żywność dotykają co roku 1 na 10 osób na całym świecie, a normy żywnościowe pomagają nam zapewnić, że to, co jemy, jest bezpieczne.
Piąty Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności (WFSD) obchodzony 7 czerwca 2023 r. ma zwrócić uwagę i zainspirować do działań pomagających zapobiegać zagrożeniom związanym z żywnością, wykrywać je i zarządzać nimi, przyczyniając się do bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia ludzi, dobrobytu gospodarczego, produkcji rolnej, dostępu do rynku, turystyki i zrównoważonego rozwoju.
Konsekwencje zdrowotne niebezpiecznej żywności
Istnieje ponad 200 czynników, które mogą być przenoszone przez żywność i powodować choroby. Większość ludzi kojarzy choroby przenoszone przez żywność z ostrymi chorobami jelit (biegunka i wymioty), ale istnieje wiele innych niepożądanych skutków zdrowotnych, które mogą wystąpić.
Podczas webinaru, który odbył się 6 czerwca eksperci WHO mówili o konsekwencjach zdrowotnych powodowanych przez niebezpieczną żywność. Istotne zagrożenia obejmują bakterie, wirusy, pasożyty, a także chemikalia i toksyny. Podczas webinaru dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób WHO szacuje obciążenie zdrowotne chorobami przenoszonymi przez żywność poprzez obliczenie całkowitej liczby zachorowań, zgonów i lat życia skorygowanych o niepełnosprawność (DALY).
Tematyka webinarów obejmowała:
Dr Maria Neira, Assistant Director-General, WHO mówi o World Food Safety Day 2023:
foodfakty przyłączają się do obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności 2023
W 2023 r. po raz trzeci ze wsparciem biura WFSD (World Food Safety Day) mamy zaszczyt zaproponować naszą polską inicjatywę i przyłączyć się do światowych obchodów Dnia Bezpieczeństwa Żywności FAO/WHO.
W tym roku dodatkowo świętować będziemy wspólnie z Punktem Kontaktowym Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO dla Polski - Jubileusz 60-lecia Codex Alimentarius.
Oficjalne hasło przewodnie obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywnosci na 2023 rok to: „NORMY DLA ŻYWNOŚCI RATUJĄ ŻYCIE".
Źródło:
Przeczytaj także
W 2021 r. pandemia COVID-19 nadal wpływała na zdolność organów krajowych i Komisji do przeprowadzania planowanych kontroli i audytów.
WHO wydała nowe wytyczne dotyczące niecukrowych substancji słodzących (NSS), w których odradza się stosowanie NSS w celu kontrolowania masy ciała lub zmniejszania ryzyka chorób niezakaźnych (NCD).
Możliwe skutki edycji genów dla bezpieczeństwa żywności, jakości i handlu nie będą się znacznie różnić od tego, co już istnieje w przypadku żywności z wcześniej istniejących technik hodowlanych. Dlatego odpowiednie wytyczne opracowane przez Codex Alimentarius nadal mają zastosowanie do kwestii bezpieczeństwa.