Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Decyzja IJHARS – deklaracja pochodzenia produktu

Kategoria: Prawo Żywnościowe

Opublikowano ciekawą decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora JHARS w przedmiocie zafałszowania żywności. Sprawa dotyczyła zastosowania określenia „jak słodko smakuje Polska” w przypadku, gdy podstawowy składnik pochodził z Argentyny.

Treść decyzji

Decyzja z dnia 28 września 2018 r., znak WI-02-KO.8230.397.2018 dotyczy produktu „Śliwki w czekoladzie a’125 g”. Powodem zakwestionowania produktu była niespójność pomiędzy deklaracją wymagań dotyczących artykułu przez producenta a stanem faktycznym, w tym przypadku chodziło o niespójność pomiędzy krajem pochodzenia surowca a deklaracją o jego pochodzeniu podkreślającą walory z tym związane.

Podczas przeprowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono nieprawidłowość w zakresie zamieszczenia na opakowaniu informacji „Podłużne, soczyste i pachnące owoce o ciemnofioletowej skórce i słodko-kwaśnym smaku. Ich drzewa można spotkać w każdym polskim sadzie. Nasz przysmak to kwaskowaty owoc zanurzony w pysznej słodyczy czekolady. (..) Sprawdź jak słodko smakuje Polska”, opis sugeruje, że krajem pochodzenia owocu jest Polska, mimo że do produkcji użyto śliwek z Argentyny, co było niezgodne z art. 4, ust.1 ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

www.food-law.pl

Autor: Centrum Prawa Żywnościowego

Przeczytaj także

Artykuł opublikowany dzięki firmie:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn