Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Opublikowano ciekawą decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora JHARS w przedmiocie zafałszowania żywności. Sprawa dotyczyła zastosowania określenia „jak słodko smakuje Polska” w przypadku, gdy podstawowy składnik pochodził z Argentyny.
Treść decyzji
Decyzja z dnia 28 września 2018 r., znak WI-02-KO.8230.397.2018 dotyczy produktu „Śliwki w czekoladzie a’125 g”. Powodem zakwestionowania produktu była niespójność pomiędzy deklaracją wymagań dotyczących artykułu przez producenta a stanem faktycznym, w tym przypadku chodziło o niespójność pomiędzy krajem pochodzenia surowca a deklaracją o jego pochodzeniu podkreślającą walory z tym związane.
Podczas przeprowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono nieprawidłowość w zakresie zamieszczenia na opakowaniu informacji „Podłużne, soczyste i pachnące owoce o ciemnofioletowej skórce i słodko-kwaśnym smaku. Ich drzewa można spotkać w każdym polskim sadzie. Nasz przysmak to kwaskowaty owoc zanurzony w pysznej słodyczy czekolady. (..) Sprawdź jak słodko smakuje Polska”, opis sugeruje, że krajem pochodzenia owocu jest Polska, mimo że do produkcji użyto śliwek z Argentyny, co było niezgodne z art. 4, ust.1 ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Przeczytaj także
Spośród opublikowanych w lutym 2019 r. decyzji Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych uwagę zwracają następujące przykłady naruszenia przepisów o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych...
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawił się rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (druk UD 166). Został on skierowany do konsultacji publicznych.
13 marca wszedł w życie nowy plan ogólny zarządzania kryzysami w obszarze bezpieczeństwa żywności i pasz będący częścią decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/300 z 19 lutego 2019 r.
Polecane produkty