Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Spośród opublikowanych w lutym 2019 r. decyzji Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych uwagę zwracają następujące przykłady naruszenia przepisów o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych:
- Decyzja z dnia 29 sierpnia 2018 r., znak KO.8230.23.3.2018 dotyczy następujących produktów:
- deser ryżowy z jabłkiem,
- deser ryżowy z brzoskwiniami,
- serek jabłkowo-bananowy.
Zakwestionowano umieszczenie na opakowaniu napisu ,,bez GMO z mleka od krów karmionych paszami bez GMO’’. Protokoły z gospodarstw dostarczających mleko surowe były niewystarczające do uznania, iż pasze używane do karmienia krów były wolne od GMO. W dodatku na opakowaniu umieszczono znak Poznaj Dobrą Żywność pomimo braku aktualnej decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Decyzja z dnia 18 października 2017 r., znak KO.8230.4.75.2017 dotyczy produktu „Makaron górski”. W tym wypadku stwierdzono użycie nazwy wyrobu sugerującej, że makaron pochodzi z obszarów górskich, co było niezgodne z art. 4 ust. 1 ustawy o jakości handlowej art. rolno-spoż. Zakwestionowany produkt pochodził z terenów nizinnych w centralnej Polsce.
- Decyzja z dnia 3 października 2018 r., znak KO.8230.4.101.2017 dotyczy produktu „Ser Jaśniepański”. Zdaniem GIJHARS, wyrażenia użyte w oznakowaniu takie jak: „Jaśniepański ser dojrzewający tradycyjny” „wyprodukowano zgodnie z najlepszymi tradycjami sztuki serowarskiej” z uwagi na zastosowane w dodatki do żywności oraz technologię produkcji wprowadzają konsumenta w błąd co do charakteru i metod wytwarzania produktu.
Przeczytaj także
7 lutego 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/229 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2073/2005 w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych w odniesieniu do niektórych metod, kryterium bezpieczeństwa żywności dla Listeria monocytogenes w skiełkowanych nasionach oraz...
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawił się rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (druk UD 166). Został on skierowany do konsultacji publicznych.
13 marca wszedł w życie nowy plan ogólny zarządzania kryzysami w obszarze bezpieczeństwa żywności i pasz będący częścią decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/300 z 19 lutego 2019 r.