Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wzrost zapotrzebowania na produkty trwałe, gromadzenie zapasów
Rozprzestrzenienie się wirusa SARS-CoV-2 mocno zdestabilizowało światową gospodarkę, co znalazło bezpośrednie przełożenie w cenach oraz wymianie handlowej ziarnem. Pierwszą reakcją konsumentów na pojawienie się COVID-19, było uzupełnienie zapasów produktów trwałych, w tym zbożowych. W rezultacie wzrosło (być może krótkotrwale) zapotrzebowanie na zboża konsumpcyjne, w tym przede wszystkim pszenicę, a co za tym idzie wzrosły jej ceny. Od połowy marca br. do początku kwietnia br. indeks globalnych cen pszenicy, opracowany przez Międzynarodową Radę Zbożową, zwiększył się o 8%.
Ograniczenia w eksporcie
Wobec tych zawirowań część krajów należących do liczących się eksporterów zbóż, zaczęła wprowadzać ograniczenia eksportowe, w celu ochrony rynku wewnętrznego (Rosja, Ukraina, Kazachstan, Rumunia – tylko w zakresie sprzedaży poza granice UE). To z kolei w jeszcze większym stopniu zwiększyło popyt na unijną pszenicę.
Wzrost eksportu unijnej pszenicy
Ogółem, od początku bieżącego sezonu 2019/20 do pierwszego tygodnia kwietnia br. (czyli w ciągu pierwszych 40 tygodni) eksport unijnej pszenicy poza granice Wspólnoty wyniósł 24,8 mln t, czyli był o 66% (9,8 mln t) wyższy wobec analogicznego okresu przed rokiem. 15% ziarna (3,6 mln t) trafiło do Algierii, co oznacza 13-proc. spadek w relacji rocznej. O 25% (do 2,4 mln t) wzrosły natomiast wysyłki do Arabii Saudyjskiej, zaś o 115% (do 1,8 mln t) do Maroka.
Z kolei w samym marcu br. kraje UE wyeksportowały 3,1 mln t pszenicy, czyli o 32% (0,8 mln t) więcej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem oraz 2,2-razy więcej wobec 2018 r. Najwięcej sprzedała Francja - 1,63 mln t pszenicy, co jest najwyższym poziomem od 10 lat.
W rezultacie tych zmian, w raporcie z 9 kwietnia br. Amerykański Departament ds. Rolnictwa - USDA zwiększył prognozę eksportu pszenicy z UE do krajów trzecich o 1,5 mln t do 35,0 mln t, co oznacza wzrost o 10,2 mln t wobec poprzedniego sezonu.
Wzrost eksportu polskiej pszenicy
Ze względu na silne osłabienie złotego (z około 4,3 na początku marca br. do nawet 4,6 na początku kwietnia), konkurencyjna stała się też polska pszenica. Według informacji Sparks, w marcu br., jej eksport drogą morską wyniósł około 588 tys. t. Dla porównania, w marcu 2019 r. było to 202 tys. t. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w kwietniu wyeksportowane zostanie kolejne 300-400 tys. t.
Polska największym unijnym eksporterem na kraje trzecie
Dane Komisji Europejskiej wskazują natomiast, że w 39. oraz 40. tygodniu bieżącego sezonu (koniec marca - początek kwietnia) Polska była największym unijnym eksporterem pszenicy na rynki trzecie. W dwa tygodnie sprzedała 252 tys. t tego zboża, zaś Francja, znajdująca się na drugiej pozycji – 162 tys. t. Wiele wskazuje zatem na to, że eksport pszenicy z Polski w bieżącym sezonie przekroczy 3 mln t wobec 1,7 mln t wyeksportowanych w sezonie 2018/19.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
W ostatnich tygodniach rynek zbóż oraz roślin oleistych pozostaje bardzo rozchwiany. Początkowo ceny spadały pod wpływem taniejącej ropy, od połowy marca br. rosną ze względu na wzmożony popyt na trwałe artykuły zbożowe.
Spadki cen ropy naftowej oraz rozprzestrzeniający się koronawirus przekładają się na obniżki cen surowców rolnych.
W styczniu br. ceny detaliczne żywności w UE-27 (bez Wielkiej Brytanii) były o 2,8% wyższe niż rok wcześniej. W Polsce wzrost wyniósł 8,1% w relacji rocznej i był najsilniejszy w całej Unii.