Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od stycznia 2019 r. w pięciu krajach UE/EOG zgłoszono 121 przypadków zakażeń Salmonella enterica sześcioma różnymi serotypami powiązanymi z produktami na bazie sezamu. Serotypy to S. Amsterdam, S. Havana, S. Kintambo, S. Mbandaka, S. Orion i S. Senftenberg. Analiza przypadków w czterech krajach ujawniła spożywanie produktów na bazie sezamu (chałwy lub tahini) przed zakażeniem. Prawie połowa przypadków dotyczy dzieci w wieku ≤10 lat, które również stanowią ponad połowę przypadków hospitalizowanych. Nie zgłoszono żadnych zgonów.
Od listopada 2019 r. 14 partii produktów na bazie sezamu pochodzących z Syrii dało wynik pozytywny na obecność jednego lub wielu szczepów salmonelli (dwanaście z marki A, dwa z marki C).
Na podstawie dostępnych informacji epidemiologicznych, mikrobiologicznych i identyfikowalności prawdopodobne nośniki infekcji to produkty na bazie sezamu importowane z Syrii, przynajmniej w krajach zaangażowanych w identyfikowalność partii pozytywnych. Produkty te są zapieczętowane i gotowe do spożycia, co sugeruje, że zanieczyszczenie nastąpiło, zanim produkty trafiły na rynek Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE/EOG).
Sporadyczne występowanie przypadków u ludzi oraz identyfikacja pozytywnych próbek żywności od 2019 r. wskazują na dostępność skażonych produktów na bazie sezamu na rynku UE/EOG od ponad dwóch lat. Stwarza to ryzyko infekcji u ludzi i poważnych chorób klinicznych z kilkoma serotypami Salmonelli, szczególnie wśród dzieci.
Środki kontroli wdrożone od sierpnia 2020 r. na przedmiotowych partiach produktów na bazie sezamu nie zapobiegły dotychczas występowaniu przypadków u ludzi. Ponadto przedmiotowe produkty mają długi okres przydatności do spożycia i nadal mogą być przechowywane w domach.
Biorąc pod uwagę ograniczone informacje na temat wytwarzania i dystrybucji produktów, nadal istnieje ryzyko nowych zakażeń Salmonellą w UE/EOG, związanych z importowanymi produktami na bazie sezamu z Syrii.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Naukowcy ujawnili niepokojące przypadki zafałszowań popularnych w Europie gatunków ryb. Analiza materiału genetycznego pochodzącego z mrożonego tuńczyka, morszczuka, anchoa oraz błękitka wykazała, że 1,9% próbek było fałszywie oznakowanych.
Pesticide Action Network (PAN) UK przeanalizował dane i wykrył 122 różne pestycydy w 12 najbardziej zanieczyszczonych produktach. Wiele z nich jest niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego; 61% jest klasyfikowanych jako wysoce niebezpieczne pestycydy (HHPs).
Od 2020 r. możemy zaobserwować wzmożone wykrywanie obecności tlenku etylenu (EtO) przez urzędowe laboratoria służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności w państwach członkowskich oraz laboratoria kontrolne działające na rzecz producentów żywności.