Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wzrost produkcji
Rosnący skup mleka oraz prawdopodobnie mniejsza ilość surowca kierowana na mleko przerzutowe znajduje odzwierciedlenie we wzroście produkcji większości przetworów mleczarskich. Według danych GUS dla dużych przedsiębiorstw (zatrudniających co najmniej 50 osób) w pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 r. produkcja mleka w proszku zwiększyła się w relacji rocznej o 8,5% do 165 tys. t. Warto zauważyć, że popyt na polski proszek na rynkach międzynarodowych był wysoki. Jego eksport w pierwszych trzech kwartałach br. zwiększył się aż o 24% (r/r) do 123 tys. t. Dodatkowo według danych Komisji Europejskiej produkcja proszków mlecznych w UE była o 1,8% mniejsza w relacji do pierwszych trzech kwartałów 2017 r.
Więcej masła w UE
W Polsce zwiększyła się również produkcja masła, która w pierwszych dziesięciu miesiącach br. była o 5,7% większa niż przed rokiem i wyniosła 184 tys. t. Dla porównania, w UE, w pierwszych trzech kwartałach wyprodukowano o 1,6% więcej masła niż przed rokiem. Podobnie jak w przypadku mleka w proszku, znacząco zwiększyła się sprzedaż masła i tłuszczów mlecznych na rynki zagranicznie – o 11% do 53 tys. t. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że w pierwszych dziesięciu miesiącach br. produkcja margaryn i produktów do smarowania spadła o 3,5% (r/r).
Sery dojrzewających i świeże
Czwarty rok z rzędu zwiększa się produkcja serów dojrzewających. W pierwszych dziesięciu miesiącach przedsiębiorstwa w Polsce wyprodukowały 287 tys. t tych produktów, tj. o 4,6% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W nieco mniejszym stopniu, o 2,8% do 387 tys. t, zwiększyła się produkcja serów świeżych. Warto zauważyć, że w przypadku sprzedaży zagranicznej tych produktów, w pierwszych trzech kwartałach br. wolumen eksportu serów dojrzewających zwiększył się o prawie 12% do 86 tys. t podczas gdy eksport serów świeżych był o 0,8% (r/r) mniejszy wyniósł 69 tys. t.
Niższe ceny w eksporcie
Z produktów płynnych wzrost produkcji w Polsce odnotowano jedynie w przypadku śmietany, której wytworzono 1,8 mln hl, o 2,9% więcej niż w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 r. Produkcja jogurtów była o 0,4% mniejsza i wyniosła 3,1 mln hl. W przypadku mleka płynnego (wraz z przerzutowym) odnotowano spadek produkcji o 1,4% do 26,7 mln hl. Warto jednak zauważyć, że według danych Komisji Europejskiej w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. produkcja mleka pitnego w Polsce była o 2,2% większa niż przed rokiem i wyniosła 1,3 mln t. Oznaczałoby to, że mniej mleka kierowane jest przede wszystkim do dalszej odsprzedaży jako mleko przerzutowe. Mimo większych wolumenów eksportu, w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski była o 0,2% niższa, wyniosła 1,57 mld EUR. Spadek wartości wynikał zatem przede wszystkim z niższych, niż przed rokiem, średnich cen uzyskiwanych w eksporcie.
Przeczytaj także
Według danych Eurostat, we wrześniu 2018 r. z UE wyeksportowano 67,3 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku, czyli aż o 37,7% więcej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem, podczas gdy w pierwszych trzech kw. 2018 r. z Unii Europejskiej wyeksportowano 97,3 tys. t masła, tj. o 11% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
W październiku 2018 r. wartość publikowanego przez FAO indeksu cen produktów mleczarskich obniżyła się wobec września bieżącego roku o 4,8% do 181,8 punktów. Październik był już piątym kolejnym miesiącem, w którym wartość indeksu uległa obniżeniu...
O ile w Nowej Zelandii produkcja mleka w sezonie 2018/2019 ma być o kilka procent większa, to wg prognoz Dairy Australia, produkcja mleka w Australii w bieżącym sezonie ma być o 5-7% niższa od notowanej w sezonie 2017/2018, co oznacza, że po raz pierwszy od sezonu 1995/1996...