Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ponad 30 osób zachorowało w Szwecji i kilku innych krajach europejskich z powodu rzadkiego szczepu Salmonelli. Urzędnicy nie potwierdzają dokładnie, jakie kraje są zaangażowane ani ile osób jest chorych poza Szwecją.
Od połowy września 33 zakażenia Salmonella Mikawasima zostały połączone ze sobą poprzez sekwencjonowanie całego genomu w Szwecji. Analiza WGS pozwoliła również na nawiązanie połączenia z chorobami zgłaszanymi w innych krajach UE.
Źródło infekcji nie jest jeszcze znane, ale uważa się, że jest to produkt spożywczy dystrybuowany do wielu krajów europejskich.
Rzecznik Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) nie potwierdził jeszcze, które inne kraje zgłosiły choroby i ile osób jest zarażonych.
„Możemy potwierdzić, że w kilku krajach UE trwają dochodzenia w sprawie Salmonelli Mikawasima, które zostały zidentyfikowane poprzez analizę przekroczeń i sekwencjonowanie całego genomu. ECDC zbiera obecnie dalsze informacje epidemiologiczne i WGS z krajów, aby ocenić zasięg tego zdarzenia ”- powiedział rzecznik ECDC.
Chorzy w Szwecji mieszkają w 12 krajach. Ostatnia znana data wystąpienia choroby to 24 października. Zgłoszono pacjentów ze wszystkich grup wiekowych, w wieku od 4 do 89 lat. Zachorowało nieco więcej kobiet niż mężczyzn.
Rzadki szczep, coraz więcej infekcji
Liczba występowania przypadków Salmonelli Mikawasima w Szwecji jest zwykle niska i wynosi od jednego do dwóch rocznie.
Lokalne jednostki ochrony przed infekcjami, Livsmedelsverket (Szwedzka Agencja Żywności) i Folkhälsomyndigheten (Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego) prowadzą dochodzenie w sprawie epidemii w Szwecji w celu ustalenia źródła infekcji.
Szwecja prowadzi również dochodzenie w sprawie kolejnego wybuchu epidemii wśród 25 osób chorych na Salmonella Newport. Daty wystąpienia objawów wahają się od 16 sierpnia do 12 października i dotyczą osób w wieku od 1 do 82 lat.
W ubiegłym roku około 50 osób w pięciu krajach europejskich zachorowało na rzadki szczep Salmonelli. Nie jest jeszcze jasne, czy incydenty są powiązane.
Salmonella Mikawasima zaraziła 15 osób w Niemczech, 13 w Szwecji, 8 w Danii i Czechach oraz 6 w Austrii.
W 2013 r. odnotowano również wzrost liczby zakażeń Salmonella Mikawasima w kilku krajach UE. Od 2009 r. odnotowano wzrost liczby przypadków w Europie.
O zakażeniach Salmonella
Pokarmy skażone bakteriami Salmonella zwykle nie wyglądają, nie pachną ani nie smakują jak zepsute. Każdy jest narażony na zakażenie Salmonellą, ale niemowlęta, dzieci, seniorzy i osoby z osłabionym układem odpornościowym są narażone na większe ryzyko poważnej choroby.
Źródła:
Przeczytaj także
Według Centrum Chorób Zakaźnych i AIDS (ULAC) w ciągu siedmiu miesięcy tego roku zarejestrowano 434 przypadki salmonellozy i 630 przypadków kampylobakteriozy. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zapadalność na salmonellozę wzrosła o 18%, a kampylobakteriozy o 23%.
W drugim kwartale 2019 r. Międzynarodowa sieć organów ds. Bezpieczeństwa żywności (INFOSAN) brała udział w 29 kontrolach bezpieczeństwa żywności z czego siedem dotyczyło Salmonelli. W badane przypadki zaangażowanych było w sumie 66 krajów.
Czy kiedykolwiek ucierpiałeś z powodu zakażenia bakterią Salmonella na linii produkcyjnej, w surowcach lub Twoich produktach? Jeśli tak, na pewno doświadczyłeś, że bakteria ta lubi powracać i ciężko się jest jej pozbyć. Salmonella jest...