Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Batony firmy Mars zyskały nowy wygląd dzięki papierowym opakowaniom nadającym się do recyklingu zamiast plastikowych. Nowe opakowania zostały wprowadzone w 500 sklepach Tesco w Wielkiej Brytanii.
Jest to część programu pilotażowego, w ramach którego testowane są bardziej przyjazne dla środowiska materiały do produkcji opakowań batonów czekoladowych firmy Mars Food.
A jednocześnie odpowiedź firmy na działania rywala, firmy Nestle, która od stycznia 2021 r. stosuje papierowe opakowania dla Smarties, a od grudnia 2022 r. w opakowaniach niektórych słodyczy Quality Street. Orange Crunch i Green Triangle pozostały w swoich opakowaniach foliowych, ponieważ nadają się one już do recyklingu.
Richard Sutherland-Moore, ekspert ds. opakowań w centrum badawczo-rozwojowym Mars Wrigley UK w Slough, powiedział: „Badamy różne rodzaje alternatywnych rozwiązań w zakresie opakowań dla naszych wyrobów cukierniczych. W przypadku batonów Mars wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego opakowania papierowego o odpowiednich właściwościach barierowych, aby chronić czekoladę, a jednocześnie zagwarantować bezpieczeństwo żywności, jakość i integralność produktu, aby zapobiec marnowaniu żywności”.
W ramach planu zrównoważonego rozwoju w jednym pokoleniu firma inwestuje setki milionów funtów, aby osiągnąć cel, jakim jest zmniejszenie zużycia pierwotnych tworzyw sztucznych o jedną trzecią w perspektywie krótkoterminowej. Zmiana opakowań na papierowe sprawi, że „200 milionów batonów rocznie będzie neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie”.
Wg Tesco inicjatywa firmy Mars jest zgodna z „własną strategią Tesco polegającą na usuwaniu plastiku i opakowań z jej działalności”.
Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku
Obecne plastikowe opakowania firmy Mars nie nadają się do recyklingu, podobnie jak wiele artykułów, w tym opakowania po chipsach i wiele opakowań po tabliczkach czekolady. Prowadzi to do ich gromadzenia się na wysypiskach śmieci i zanieczyszczania wód.
Na Filipinach, gdzie tony plastiku jednorazowego użytku wyrzucane są na brzegi oceanu, takie opakowania są ponownie wykorzystywane do produkcji cegieł budowlanych poprzez wpychanie ich do butelek i układanie w stosy.
W styczniu rząd Wielkiej Brytanii ogłosił zakaz używania plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, talerze i tace z polistyrenu, chociaż zakaz jeszcze nie wszedł w życie.
Plastikowe słomki zostały zakazane w Wielkiej Brytanii w 2020 r., a w Indiach w 2022 roku.
Tymczasem Francja zakazała używania jednorazowych tworzyw sztucznych w lokalach z jedzeniem na wynos w styczniu br.
Przeczytaj także
Codziennością największych polskich producentów opakowań oraz żywności, a także młodych firm tworzących innowacyjne, neutralne dla środowiska opakowania, są poszukiwania odpowiedzi na pytania związane ze zmieniającymi się przepisami, powstającymi technologiami i trendami konsumenckimi.
Kolejna propozycja zmian przepisów obejmuje m.in. zasady działania systemu kaucyjnego w gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz wprowadza definicje m.in. kaucji, a także ustala wysokość opłat
Zmiana dotyczy m.in. opłaty produktowej, stosowania, produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, wymogów dot. znakowania oraz obowiązkowego stosowania recyklatów