Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
UOKiK wraz z Wojewódzkimi Inspektoratami Inspekcji Handlowej oraz Europejskim Centrum Konsumenckim przypominają o czym warto pamiętać podczas letnich wyjazdów
W III kwartale 2018 r. Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK skontrolowała 169 barów i restauracji na dworcach i stacjach benzynowych – oprócz różnego rodzaju jadłodajni także kilka sklepów, gdzie można kupić posiłek. Wykryto nieprawidłowości w 87 proc. z nich: od złego oznakowania po oszukiwanie na rodzaju mięsa, ryby czy sera. W sumie inspektorzy sprawdzili 4975 partii produktów i zgłosili zastrzeżenia do 2180 z nich. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło oznakowania – 1991 zakwestionowanych partii. 240 próbek trafiło do laboratoriów UOKiK w celu zbadania prawidłowości pomiędzy składnikami potraw a deklaracjami, np. w menu. Zakwestionowano 17 procent dań lub napojów. Nierzetelną obsługę stwierdzono w co trzeciej skontrolowanej placówce.
Najważniejsze nieprawidłowości wykryte podczas kontroli
Efekt Kontroli to nałożenie 93 kar pieniężnych (w sumie 101 tys. zł) i 53 mandatów karnych (łącznie prawie 11 tys. zł). Inspektorzy skierowali do sądu 10 wniosków o ukaranie za oszustwa i stosowanie przeterminowanych surowców.
Jesz w barze lub restauracji? Poznaj swoje prawa
Źródło: UOKiK
Przeczytaj także
W minionym tygodniu w bazie Probase360 Food Fraud Alert opublikowaliśmy 20 przypadków zafałszowań żywności. Jeden z ciekawszych odnosi się do szynek Prosciutto di Parma i San Daniele (Chroniona Nazwa Pochodzenia).
W minionym tygodniu w bazie Probase360 Food Fraud Alert opublikowaliśmy 22 przypadki zafałszowań żywności. Jeden z ciekawszych odnosi się do żywności spoza Włoch, która jest przedstawiana jako włoska. Według analizy Coldiretti i Filiera Italia, wartość podróbek produktów „Made in Italy” na świecie w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 70% do ponad 100 miliardów EUR.
Władze francuskie wszczęły dochodzenie w sprawie przypadku zafałszowania żywności z udziałem francuskich i polskich firm podejrzanych o dostarczanie na cele dobroczynne mielonego mięsa o wyjątkowo niskiej jakości.