Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zespół naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster stworzył zestaw testów, które ich zdaniem pozwalają opakowaniom żywności sygnalizować, czy ich zawartość jest skażona, a obecnie pracują nad wykorzystaniem ich w sektorze spożywczym. Ich celem jest obecnie zjednoczenie producentów i organów regulacyjnych, aby ich wynalazki mogły zostać przetworzone na produkty komercyjne, co będzie miało na celu zapobieganie chorobom i ograniczanie marnowania żywności.
W artykule opublikowanym w Nature Reviews Bioengineering i zwrócono uwagę na potencjał systemu opartego na inteligentnych opakowaniach, który zdaniem naukowców „uratowałby producentów przed kosztami reputacyjnymi i praktycznymi związanymi z epidemiami, radykalnie ograniczyłby marnotrawienie żywności i ograniczył opiekę zdrowotną oraz koszty straconego czasu związane z epidemiami”.
Oświadczenia często powodują marnowanie całkowicie bezpiecznej żywności
W ostatnich latach nastąpiło wiele zmian w sposobie stosowania przez sprzedawców detalicznych dat przydatności do spożycia na produktach spożywczych i napojach. Np. Aldi w Wlk. Brytanii w 2023 r. usunął wszystkie daty przydatności do spożycia ze swojego świeżego mleka.
Według zespołu badawczego obecna praktyka oznaczania świeżej żywności datą „najlepiej spożyć przed” lub „spożyć do” jest „arbitralna i zdecydowanie zbyt konserwatywna”, a oświadczenie „często [powoduje marnowanie] całkowicie bezpiecznej żywności, co nakłada ogromne koszty, za które producenci i konsumenci już płacą, bezpośrednio lub pośrednio”.
Przejście od tradycyjnego podejścia do świeżości i bezpieczeństwa żywności opartego na kalendarzu do nowego systemu opartego na wykrywaniu wymaga znacznego wysiłku. Jednak w swoim artykule naukowcy podkreślają, że ich zdaniem nadszedł czas na unowocześnienie praktyk w zakresie bezpieczeństwa żywności w zakresie aktualnego etykietowania.
Metody wykrywania lub powstrzymywania psucia się żywności
Od 2018 roku grupa inżynierów i biochemików z McMaster odpowiedzialna za tę publikację wynalazła i „udowodniła wykonalność kilku opartych na opakowaniach metod wykrywania lub powstrzymywania psucia się”. Należą do nich Sentinel Wrap i Lab-on-a-package, jednak wymieniono kilka wyzwań, jeśli chodzi o wdrożenie w branży.
Prowadzenie badań w laboratorium, publikowanie artykułów i zgłaszanie patentów to jedno, ale posiadanie namacalnego produktu, z którego ludzie mogą korzystać, to co innego.
W swojej pracy naukowcy współpracowali z producentami żywności w Ameryce Północnej i Europie, a także rządowymi organami regulacyjnymi, takimi jak Kanadyjska Agencja Inspekcji Żywności. Dzięki temu mogli spojrzeć na problemy z szerszej perspektywy i dostosować się do tego, co zadziała, a co nie.
Autorzy artykułu przyznają, że agencje publiczne są świadome korzyści płynących z nowej technologii wykrywania psucia się opakowań żywności, podkreślają jednak, że powszechne przyjęcie wymagałoby znaczących zmian w przepisach i praktykach pakowania, co mogłoby napotkać opór.
Pomimo tych wyzwań naukowcy wyrazili przekonanie, że potencjał tej technologii w zakresie ograniczenia marnotrawienia żywności i zwiększenia bezpieczeństwa zapewni szerokie wsparcie i pozytywne wyniki dla wszystkich zainteresowanych stron.
Przeczytaj także
Za przepisami mającymi rozwiązać problem stare rosnącej liczby odpadów opowiedziało się 476 unijnych parlamentarzystów
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej opracowali nową technologię pokrywania ochronną powłoką metalowych pojemników na żywność, dzięki której można „ograniczyć korozję o co najmniej 70%” i powstrzymać rozwój patogenów.
Producenci żywności, którzy wprowadzają nowe, przyjazne środowisku opakowania muszą dobrze zaplanować nie tylko to, jak chronią one produkt i czy nadają się do recyklingu, ale też jak zapewnić sobie ich dostępność, co się z nim stanie po użyciu, jak zostaną odebrane jako odpad oraz kto i gdzie je przetworzy.