Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Struktura kosztów w branży mleczarskiej
W I połowie 2018 r., według danych PONT Info, w przedsiębiorstwach mleczarskich zatrudniających co najmniej 10 osób koszty działalności ogółem w przeliczeniu na jedno przedsiębiorstwo zwiększyły się w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem o 5,9%. Warto jednak zauważyć, że wzrost ten był mniejszy niż w przetwórstwie żywności ogółem, w której wyniósł przeciętnie 8,0%.
Głównym składnikiem kosztów w branży mleczarskiej są materiały, które w I połowie 2018 r. stanowiły 72% wszystkich kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa. Koszty materiałowe w branży mleczarskiej mają większe znaczenie niż w przemyśle spożywczym ogółem, gdzie ich udział przeciętnie wyniósł 62%. W I połowie 2018 r. koszty materiałowe w branży mleczarskiej, w przeliczeniu na przedsiębiorstwo wzrosły o 5,7% (r/r).
Skup mleka to blisko połowa kosztów branży mleczarskiej
Podstawowym składaniem kosztów materiałowych jest skupowane mleko. W analizowanym okresie średnia cena skupu mleka w Polsce była o 1,2% wyższa niż w pierwszej połowie 2017 r., a wolumen skup zwiększył się o 2,9% co oznacza, że koszt skupu mleka zwiększył się o 4,1% - w mniejszym stopniu niż koszty materiałowe ogółem. Wartość skupionego w pierwszej połowie 2018 r. mleka stanowiła 48% kosztów działalności ogółem i 66% kosztów materiałowych.
Niewielki udział kosztów energii
W mleczarstwie, koszty energii (bez paliw) w relacji rocznej, w przeliczeniu na przedsiębiorstwo zwiększyły się o 7,7%. Co ciekawe stanowiły zaledwie 1,5% kosztów działalności ogółem. Oznacza to, że obserwowane w drugiej połowie 2018 r. podwyżki cen energii w sposób bezpośredni wpłyną na rentowność firm tylko w niewielkim stopniu. Dla przykładu, aby zrekompensować koszty podwyżek cen energii o 100% należałoby obniżyć cenę skupu mleka o 4 grosze na litrze. Należy jednak zauważyć, że pośrednio, np. poprzez wzrost cen opakowań związanych ze wzrostem cen energii, siła wpływu tego czynnika na rentowość mleczarni może być większa.
Wzrost wynagrodzeń może być jednym z największych wyzwań branży mleczarskiej
W I połowie 2018 r. koszty wynagrodzeń w branży mleczarskiej w przeliczeniu na jednego zatrudnionego wzrosły o 7,8% (r/r), w mniejszym stopniu niż w branży spożywczej ogółem, gdzie wynagrodzenia wzrosły o 10,3% (r/r). Koszty wynagrodzeń w branży mleczarskiej stanowiły 5,8% wszystkich kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa mleczarskie.
W perspektywie średnioterminowej sektor rolno spożywczy w Polsce powinien być przygotowany na dalszy wzrost kosztów operacyjnych, w tym w szczególności wynagrodzeń i energii. Z naszej strony zachęcamy do analiz wyzwań związanych z kosztami w ujęciu kompleksowym, z użyciem tzw. modelu biznesowego i planowania scenariuszowego. Dlatego też, firma Capful na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas przygotowała raport: „Agro ring – koszty w ujęciu scenariuszowym”, który można pobrać ze strony Banku.
Przeczytaj także
Rosnący skup mleka oraz prawdopodobnie mniejsza ilość surowca kierowana na mleko przerzutowe znajduje odzwierciedlenie we wzroście produkcji większości przetworów mleczarskich.
Według danych Eurostat, we wrześniu 2018 r. z UE wyeksportowano 67,3 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku, czyli aż o 37,7% więcej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem, podczas gdy w pierwszych trzech kw. 2018 r. z Unii Europejskiej wyeksportowano 97,3 tys. t masła, tj. o 11% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
W październiku 2018 r. wartość publikowanego przez FAO indeksu cen produktów mleczarskich obniżyła się wobec września bieżącego roku o 4,8% do 181,8 punktów. Październik był już piątym kolejnym miesiącem, w którym wartość indeksu uległa obniżeniu...