Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Unia Europejska jest o krok bliżej do wprowadzenia zakazu stosowania chloropiryfosu pod koniec stycznia 2020, w czasie kiedy rejestracja pestycydu wygasa. W dniu 6 grudnia przedstawiciele z krajów UE zagłosowali za nieodnawianiem zatwierdzenia insektycydu fosforoorganicznego ze względu na obawy o zdrowie ludzi, w tym potencjalne skutki genotoksyczności i neurotoksyczności rozwojowej. Komisja Europejska prawdopodobnie sfinalizuje rozporządzenie w przyszłym miesiącu.
Stosowanie pestycydu
Rolnicy stosują środki na bazie chloropiryfosu do zwalczania owadów na licznych uprawach. Odmiana chemiczna, chloropiryfos metylowy, stosowana jest również na przechowywanych ziarnach i w pustych magazynach. Kraje członkowskie UE głosowały za nieprzedłużeniem rejestracji obu substancji.
Głosowanie następuje po ogłoszeniu w sierpniu przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stanowiska, że nie można ustalić bezpiecznego poziomu narażenia na chloropiryfos.
Grupy ekologiczne z zadowoleniem przyjmują decyzję UE. „Zakaz stosowania obu form chloropiryfosu jest ogromną wygraną dla zdrowego rozwoju dzisiejszych dzieci i przyszłych pokoleń” - stwierdza w oświadczeniu Génon K. Jensen, dyrektor wykonawczy organizacji Health and Environment Alliance.
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska dokonuje przeglądu bezpieczeństwa chloropiryfosu w ramach przyspieszonego procesu, ale nie jest jasne, kiedy agencja dokona ostatecznego ustalenia. Rejestracja pestycydów w USA ma zostać przedłużona w 2022 r. W lipcu EPA ogłosiła, że chlorpiryfos może pozostać na rynku amerykańskim, podczas gdy agencja nadal go ocenia.
W 2015 r. EPA zaproponowała zakaz chloropiryfosu, powołując się na neurorozwojowe zagrożenia dla zdrowia dzieci, ale administracja Trumpa cofnęła tę decyzję w 2017 r. Niektóre stany USA nie czekają na EPA. Na przykład Kalifornia osiągnęła porozumienie z Corteva Agriscience w sprawie zakończenia sprzedaży chloropiryfosu w tym stanie do 6 lutego 2020 r. Pracownicy rolni w Kalifornii nie mogą posiadać ani używać chemikaliów po 31 grudnia 2020 r.
Źródło: Chemical & Engineering News
Przeczytaj także
Na początku listopada Indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Norm Żywności opublikował raport na temat monitorowania danych na temat pozostałości pestycydów w produktach spożywczych w tym przypraw. Wyniki są zatrważające.
Zagrożenia dla konsumentów związane z obecnością pozostałości pestycydów w żywności są obecnie szacowane dla poszczególnych substancji. Jednak wiele pestycydów ma podobne skutki, a ich wpływ na zdrowie ludzi może być większy w połączeniu niż osobno.
Zgodnie z oświadczeniem EFSA, pestycyd chloropiryfos nie spełnia kryteriów wymaganych przez prawo w celu przedłużenia jego zatwierdzenia w Unii Europejskiej.