Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Kryzys amerykańskiej branży mleczarskiej

Kategoria: Biznes i Wydarzenia

Kolejne cła

Chiny ogłosiły wprowadzenie ceł między innymi na amerykański ser i serwatkę w odpowiedzi na opłaty nałożone na chińskie produkty przez administrację Donalda Trumpa. Meksyk natomiast podniósł cła na sery z USA do 25%, po tym jak Amerykanie narzucili opłaty celne na sprowadzaną od południowego sąsiada stal i aluminium. Zbiegło się to w czasie z najwyższą w historii wartością eksportu produktów mlecznych z USA, która w kwietniu 2018 była o połowę większa niż dekadę temu. Działania prezydenta Trumpa mogą jednak w znacznym stopniu zahamować tę korzystną koniunkturę. Nakładają się na to największe od przeszło 100 lat notowane w USA zapasy sera.

Rosnąca konkurencja

Przemysł mleczny w USA dokładał w ostatnim czasie wszelkich starań, by maksymalnie zdywersyfikować swoją ofertę i zwiększyć eksport w celu zmniejszenia nadwyżki surowca, dlatego chińskie i meksykańskie cła nie mogły wejść w życie w gorszym dla amerykańskich producentów momencie. Równocześnie branża mleczarska zmuszona jest stawić czoła rosnącej konkurencji ze strony roślinnych substytutów mleka – wartość ich sprzedaży wzrosła w USA w przeciągu ostatnich 5 lat o 61%, podczas gdy sprzedaż zwykłego mleka spadła od 2012 r. o 15%.

Dywersyfikacja oferty

Z tego powodu wiele przedsiębiorstw z branży mlecznej postanowiło poszerzyć swoją ofertę o jogurty, masło, lody i inne produkty, aby utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku. Dean Foods, największy producent mleka w Stanach Zjednoczonych, rozpoczął intensywną ekspansję w sektorze bezmlecznych napojów roślinnych. Nie wiadomo jakie dokładnie skutki przyniosą trwające „wojny celne”, jednak niewykluczone, że jeśli producenci mleka i serów nie znajdą alternatywnych rynków zbytu, część z nich zmuszona będzie całkowicie porzucić branżę mleczarską. Niewielkim pocieszeniem może być fakt, że inne sektory przemysłu spożywczego, między innymi rynki soi, wieprzowiny, owoców i warzyw, również przechodzą kryzys związany z nowymi opłatami.

Kontrowersyjna polityka Trumpa

Rząd USA ma w zanadrzu pewne środki zaradcze. W 2016 r. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zaoferował wykupienie zapasów sera cheddar o wartości 20 milionów dolarów. USDA ma możliwość skupywania nadwyżek produktów spożywczych i przekazywania ich bankom żywności oraz instytucjom prowadzącym programy żywieniowe. Departament ma także prawo do udzielania wsparcia finansowego producentom mleka poprzez specjalny program pomocowy. Choć działania te mogą przynieść pewne pozytywne efekty, nie będą raczej skuteczne na dłuższą metę. Branża mleczarska liczy na wycofanie się Donalda Trumpa z prowadzonej aktualnie polityki gospodarczej, jednak brak obecnie przesłanek, by prezydent USA zamierzał zmienić swoje działania.

Źródła:

  1. https://www.wsj.com/articles/take-our-cheese-please-american-cheese-makers-suffer-under-new-tariffs-1530783005?mod=hp_major_pos
  2. https://www.fooddive.com/news/tariffs-hit-cheesemakers-struggling-with-low-prices-record-surplus/527247/

Wybierz obszar: Mleko

Autor: Wojciech Grodzicki

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn