Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nieznaczny wzrost produkcji w 2018 roku
W 2018 r. produkcja pasz przemysłowych w UE była nieznacznie wyższa niż rok wcześniej. W 2019 r. może się już jednak obniżyć.
Według informacji Europejskiej Federacji Producentów Pasz (FEFAC) w 2018 r. produkcja pasz przemysłowych w UE (bez Grecji, Luksemburga i Malty) wyniosła 161,5 mln t, czyli o niespełna 1% więcej w relacji rocznej.
Wzrost produkcji pasz dla bydła oraz drobiu
Największy wzrost (o około 2% względem 2017 r. do 46 mln t) odnotowano w przypadku pasz przemysłowych dla bydła. Jest to przede wszystkim spowodowane dotkliwą suszą w północnej Europie i związaną z tym mniejszą dostępnością traw na zielonki i kiszonki. Z drugiej strony, w wyżej wymienionej sytuacji część rolników zdecydowała się na wcześniejszy ubój krów. W rezultacie wzrost popytu na pasze przemysłowe nie był tak dynamiczny, jak początkowo można było oczekiwać.
W ubiegłym roku zwiększono także produkcję pasz dla drobiu – o około 1% w relacji rocznej, do 55,5 mln t. Trzeba jednak zaznaczyć, że zmiana ta była niższa niż we wcześniejszych pięciu latach, gdy produkcja rosła średnio o 1,4% rocznie. Pozytywny wpływ na ubiegłoroczny wynik miało ograniczenie importu drobiu z Brazylii do UE, co stymulowało wewnątrzunijną wymianę handlową.
Spadek produkcji pasz dla trzody chlewnej
Jednocześnie, w 2018 r., o 1% do 51 mln t obniżyła się produkcja pasz dla trzody chlewnej. Nie jest to dużym zaskoczeniem, jeżeli wziąć pod uwagę utrzymywanie się niskich cen trzody, szczególnie w drugiej połowie ub. roku, co zniechęcało producentów do rozwoju chowu i w rezultacie przełożyło się na spadek pogłowia świń w wielu krajach UE.
Silny wzrost produkcji w Polsce, stagnacja lub spadek wśród liderów rynku
W ujęciu geograficznym utrzymały się tendencje z poprzednich lat, czyli silny wzrost produkcji w Polsce i w zasadzie stagnacja, bądź spadek, w przypadku pozostałych krajów, należących do liderów tego rynku. Polska zwiększyła produkcję pasz przemysłowych o 5,5% w relacji rocznej. Zmiana dotyczyła każdego z segmentów – pasz dla drobiu, bydła i trzody. We Francji i Włoszech produkcja ukształtowała się na poziomie z 2017 r., zaś w Niemczech, Holandii i Hiszpanii obniżyła się o 1,0-1,5%.
Przewidywania na 2019 r.
Przewidywania na 2019 r. są dość pesymistyczne. Spadek pogłowia trzody chlewnej będzie kontynuowany, co wraz z rosnącymi restrykcjami środowiskowymi może prowadzić do zmniejszenia popytu na pasze przemysłowe o 0,5%. W przypadku bydła, FEFAC przewiduje obniżenie wykorzystania pasz przemysłowych o 2% w relacji rocznej, przede wszystkim ze względu na lepszą dostępność traw (przy założeniu przeciętnych warunków pogodowych). Wzrosnąć ma jedynie popyt na pasze dla drobiu – o 1% wobec 2018 r. Zmiany te spowodują spadek produkcji przemysłowej pasz ogółem o 0,5% w relacji rocznej.
W przypadku Polski oczekujemy zmniejszenia popytu na pasze dla trzody, zaś wzrostu w odniesieniu do bydła mlecznego oraz drobiu.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
Tempo unijnego eksportu pszenicy jest znacznie niższe niż przed rokiem, choć w ostatnich tygodniach zaczęło przyspieszać
Od drugiego tygodnia lutego br. utrzymują się lekkie spadkowe tendencje światowych cen pszenicy. Przyczyniają się to tego kolejne prognozy zbiorów zbóż wskazujące, że w nadchodzącym sezonie podaż ziarna będzie wyższa niż w bieżącym.
W sezonie 2017/18 produkcja pełnoporcjowych pasz przemysłowych w UE wzrosła o 1,4%, w tym w Polsce o ponad 3% w relacji rocznej. Przewiduje się, że w bieżącym sezonie 2018/19 unijna produkcja zwiększy się o kolejny 1%, mniejsze będzie natomiast wykorzystanie zbóż na pasze...