Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badanie mikroskopowe
Badanie mikroskopowe jest jedną z najstarszych metod używanych w analizie produktów spożywczych, a przeprowadza się je w celu wykrycia różnych zanieczyszczeń lub celowych zafałszowań. Jednym z najczęściej fałszowanych są przetwory mięsne, w przypadku których spotyka się szereg nieprawidłowości zarówno w ich produkcji, jak również oznakowaniu.
Na czym polega ocena histologiczna przetworów mięsnych?
Podstawą oceny histologicznej jest badanie jakościowe, czyli identyfikacja poszczególnych tkanek w obrazie mikroskopowym. Rozwój przetwórstwa mięsnego i wykorzystanie do oceny komputerowego systemu analizy obrazu mikroskopowego doprowadził do opracowania badania ilościowego, tzn. określenia procentowej zawartości poszczególnych tkanek w produkcie, co znane jest pod nazwą oceny histometrycznej. Próbki do badań histologicznych pobiera się z różnych części produktu, tak aby były reprezentacyjne. Następnie sporządza się z nich preparaty mikroskopowe i poddaje różnym technikom barwienia w celu rozpoznania poszczególnych tkanek i struktur w produkcie oraz określenia stopnia ich modyfikacji.
MOM - mięso oddzielone (odkostnione) mechanicznie
Jest to produkt otrzymywany przez usunięcie mięsa z tkanek przylegających do kości, po ich oddzieleniu od tuszy lub tuszki drobiowej stosując metody mechaniczne, w wyniku których mikrostruktura mięśni szkieletowych zostaje zmieniona w taki sposób, że nie jest ona porównywalna ze zwykłym mięsem. Produkcja MOM stanowi dla firm mięsnych narzędzie pozwalające zwiększyć korzyści ekonomiczne, jakie wynikają z odzysku mięsa. Niemniej jednak, od producentów branży mięsnej wymaga się informowania konsumentów o dodatku MOM oraz wskazaniu gatunku zwierzęcia, z którego zostało uzyskane. Wykrywanie obecności MOM w przetworach mięsnych przy użyciu technik mikroskopowych polega na ocenie jakościowej (stwierdzenie obecności lub braku części kostnych w próbce) oraz ilościowej (zliczanie części kostnych na określonej powierzchni badanej próbki).
Podsumowując, badanie histologiczne/histometryczne, obok analizy chemicznej, daje cenne informacje na temat składu i jakości produktu mięsnego. Jest metodą weryfikującą inne metody oceny.
Źródła:
Bogucka J., Roszko-Permus D., 2013: Metody histometryczne w ocenie mięsa i przetworów mięsnych. Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego t. LXVIII, nr 4, 27-40.
Bogucka J., Roszko-Permus D., Zawadka A., 2014: Analiza mikroskopowa składu tkankowego wybranych przetworów mięsnych. Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni 86, Wybrane Problemy żywienia i towaroznawstwa, 244-251.
Mięso - podstawy nauki i technologii pod redakcją prof. dr. hab. Andrzeja Pisuli i prof. dr. hab. Edwarda Pospiecha. Wyd. SGGW, Warszawa, 2011.
Słowa kluczowe: zafałszowane produkty spożywcze, zafałszowanie żywności, food fraud
Przeczytaj także
Żywność świeża, o krótkim terminie przydatności do spożycia, stanowi szczególnie kłopotliwy produkt pod kątem analitycznym. Klasycznie stosowane metody oznaczeń parametrów odżywczych i bezpieczeństwa z reguły są czasochłonne, i opóźniają moment zwolnienia produkt...
Jednym z problematycznych etapów w przypadku produktów świeżych – mięs, warzyw i innych – jest proces analityczny, który ze względu na krótki okres przydatności wyrobów do spożycia musi być maksymalnie skompaktowany w czasie. Istotne w tym wypadku jest zastosowanie jak najmniej czasochłonnych i jak najdokładniejszych technik analitycznych...
Problem oszustw to nie jest już tylko teoria lub formalne wymogi prawne i standardy jakości, to coraz częściej codzienne wyzwanie producentów żywności, ich ryzyko i straty finansowe oraz wizerunkowe. Co prawda oszustwo żywnościowe jako działalność przestępcza, znana jest od wieków, a pierwsza książka opisująca to zagadnienie została opublikowana w 1820...