Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Analiza sensoryczna jest dyscypliną naukową mającą szerokie zastosowanie w przemyśle rolno-spożywczym, zarówno w opracowywaniu nowych produktów żywnościowych i materiałów mających kontakt z żywnością, jak i w kontroli jakości żywności.
Obecnie stanowi ona mocne i kluczowe narzędzie analityczne, ponieważ jest wykorzystywana do pomiaru reakcji na te cechy żywności i innych materiałów, które są odbierane przez zmysły wzroku, węchu, smaku, dotyku i słuchu.
Ocena organoleptyczna żywności polega na określaniu jakości produktów spożywczych za pomocą zmysłów:
Termin ocena organoleptyczna to najogólniej pojęta ocena jakości produktów spożywczych za pomocą zmysłów (wzroku, węchu, smaku, dotyku i słuchu).
Analiza sensoryczna to również ocena cech jakościowych produktu za pomocą zmysłów, ale gwarantuje obiektywizm, powtarzalność i odtwarzalność wyników. Takie rezultaty można osiągnąć dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu procedur dotyczących: zespołu oceniających, pomieszczeń, w których odbywają się badania (pracowni sensorycznych), przygotowania materiału badawczego.
Przykłady zastosowania analizy sensorycznej obejmują:
Po co badać?
Na to pytanie należy odpowiedzieć: dla kontroli lub podniesienia jakości produktów, dla zwiększenia konkurencyjności, dla oszczędności.
Jakie czynniki składają się na kontrolę jakości?
W XXI wieku, aby utrzymać się na rynku nie wystarczy już tylko wprowadzić swój produkt do obrotu, nadać mu odpowiednią cenę i zadbać o jego promocję. Trzeba aby był on odpowiednio wysokiej jakości, ponieważ aspekt ten staje się coraz ważniejszy w oczach współczesnych konsumentów. Obecnie niejednokrotnie zalicza się jakość do narzędzi, dzięki którym można skutecznie walczyć z konkurencją. Branża zajmująca się produktami roślinnymi rozwija się w szybkim tempie. Coraz więcej konsumentów skłania się ku roślinnym zamiennikom mięsa, co za tym idzie, ich wymagania będą się zwiększać. Oczekują produktów, które spełnią ich oczekiwania smakowe, będą korzystne dla zdrowia i planety. Analiza sensoryczna zajmuje wysokie miejsce pośród metod badania jakości żywności. Ma decydujący wpływ na to, jaki produkt wybierzemy. Trzeba bowiem pamiętać, że to konsument decyduje o losach produktu na rynku, dlatego dążenie do stworzenia produktu zaspokajającego subiektywne potrzeby jak największej liczby konsumentów powinno być celem każdej firmy, która chce odnieść sukces.
Przeczytaj także
Monitorowanie parametrów mikrobiologicznych w każdym zakładzie produkcyjnym, niezależnie od produkowanego asortymentu powinno być rutynowym działaniem. Pobierając wymazy, zbierając wyniki, prowadząc analizy, każdy zakład jest w stanie oszacować ryzyko pojawienia się zagrożeń związanych z drobnoustrojami. Mając odpowiednie dane, można przewidzieć i zapobiec zatrzymaniu produktu w magazynie lub wycofaniu z rynku.
Wartość odżywcza artykułów żywnościowych jest zależna przede wszystkim od rodzaju produktu, natomiast w danej grupie asortymentowej jest uwarunkowana technologią wytworzenia, doborem odmian roślin i ras zwierząt, sposobem ich uprawy bądź hodowli, a także metodami przetwarzania i przechowywania. Nie możemy zapominać, iż służy do pokrycia potrzeb człowieka związanych z przemianami metabolicznymi i nie tylko
Sprawność sensoryczną możemy zweryfikować poprzez porównanie wyników ocen tej samej próbki przez różne panele sensoryczne o dużym doświadczeniu oraz sprawdzonej wysokiej wrażliwości sensorycznej. Takiego rodzaju porównanie dostarczają nam porównania międzylaboratoryjne.