Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badacze z brytyjskiego University of Leeds opracowali nową metodę, która może poprawiać smak roślinnych zamienników mięsa i „nadawać soczystość bez konieczności dodawania tłuszczu”.
Potrzebna tylko… woda
Naukowcy z zespołu pod kierunkiem prof. Anweshy Sarkar z University of Leeds przekonują, że ich metoda „zrewolucjonizuje” właściwości sensoryczne białek roślinnych, „zmieniając ich mączystą, nijaką konsystencję w soczystą i przypominającą tłuszcz”. Co więcej, jedynym potrzebnym do tego składnikiem okazuje się być… woda.
Białkowe mikrożele
W celu uzyskania pożądanych zmian we właściwościach produktów plant-based badacze opracowali specjalne białkowe mikrożele. „Proteiny roślinne, które z natury charakteryzują się suchą i nieciekawą teksturą, umieszczane są w środowisku wodnym i podgrzewane. Modyfikuje to strukturę tworzących je cząsteczek, które formują sieć lub żel zatrzymujący wodę wokół białek”, wyjaśniają naukowcy.
Kremowa konsystencja i soczystość
Następnie stosuje się homogenizację, dzięki czemu białkową sieć można przekształcić w mikrożel złożony z niewielkich cząsteczek niewidocznych gołym okiem. Pod wpływem ciśnienia – wytwarzanego w trakcie spożywania tak przygotowanego produktu – z mikrożelu wydziela się woda, nadając wrażenie kremowości, które przypomina nieco właściwości śmietanki. „To, co tak naprawdę udało nam się zrobić, to uwodnić suche białko roślinne, wykorzystując zbliżoną do pajęczyny sieć w celu utrzymania wokół niego cząsteczek wody. Pozwala to uzyskać pożądaną wilgotność i uczucie soczystości w ustach”, wyjaśnia prof. Sarkar.
Większe zainteresowanie konsumentów?
„Mikrożele na bazie białek roślinnych mogą być otrzymywane bez konieczności dodawania zbędnych substancji chemicznych czy innych dodatków i to przy wykorzystaniu procesu powszechnie znanego i stosowanego już w przemyśle spożywczym. Kluczowym składnikiem jest po prostu woda”, podkreśla brytyjska badaczka. Naukowcy mają nadzieję, że nowa technika wpłynie na zainteresowanie konsumentów roślinnymi zamiennikami mięsa i zachęci ich do ograniczenia spożycia produktów zwierzęcych.
Źródła:
Przeczytaj także
To był ważny rok dla roślinnej branży spożywczej. W marcu odbył się pierwszy Kongres Mięsny & Roślinne Alternatywy, który był istotnym krokiem ku wyrównaniu szans roślinnych producentów na rynku. Na jego kształt ogromny wpływ mają również sieci handlowe, a te znacząco zwiększyły ofertę roślinnych zamienników. Z badań Mintel wynika, że Europa zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o produkcję innowacyjnych zamienników mięsa. To jednak nie oznacza, że sektor roślinny może spocząć na laurach.
To nie jest częsta formuła u nas na portalu, ale że spotkanie z Alexem Mayers, Dyrektorem Zarządzającym The Good Food Institute Europe w kontekście zbliżającego się wydarzenia Strategie Plant Based FoodFakty było wyjątkową okazją do pogłębienia wiedzy o segmencie, to zaryzykuję i przedstawię Państwu relację z naszej rozmowy.
Według nowego raportu opublikowanego przez Good Food Institute (GFI) rządy europejskich krajów zainwestowały łącznie prawie pół miliarda euro w rozwój zrównoważonych źródeł białka.