Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Na podstawie analizy setek produktów spożywczych międzynarodowy zespół naukowców stworzył bazę danych dotyczących drobnoustrojów występujących w żywności. Opis badań opublikowano niedawno w prestiżowym czasopiśmie Cell.
Największe tego typu badanie w historii
Curated Food Metagenomic Database (CFMD) jest wynikiem największego przeprowadzonego do tej pory badania nad mikroorganizmami obecnymi w żywności. Dane zawarte w bazie pozwolą na identyfikację i kontrolę patogenów, monitorowanie występowania drobnoustrojów na różnych etapach łańcucha żywnościowego, obserwację rozpowszechniania genów odpowiadających za antybiotykooporność, a także na poprawę właściwości probiotycznych produktów spożywczych.
Dane z 50 krajów
CFMD powstała w ramach pracy międzynarodowego konsorcjum MASTER, które przeanalizowało ponad 2500 metagenomów – definiowanych jako całość materiału genetycznego mikroorganizmów występujących w danym środowisku – związanych z produktami spożywczymi pochodzącymi z 50 krajów. Aż 1950 z nich zostało zsekwencjonowanych po raz pierwszy. Naukowcy zidentyfikowali 10 899 mikroorganizmów powiązanych z analizowanymi produktami, z których połowa była do tej pory nieznana. Jak się okazało, drobnoustroje te odpowiadają za 3% składu mikrobioty jelitowej osób dorosłych i aż 56% składu mikrobioty dzieci.
Wpływ na produkcję, trwałość i bezpieczeństwo żywności
„Mikroorganizmy występujące w żywności mogą mieć pozytywny bądź negatywny wpływ na proces jej produkcji, a także na jej trwałości oraz przenoszenie potencjalnych chorób”, mówi jeden z autorów publikacji, dr Abelardo Margolles z Hiszpańskiej Wyższej Rady Badań Naukowych. „Tradycyjnie drobnoustroje z produktów spożywczych analizowano poprzez posiewy na podłożach mikrobiologicznych w szalkach, jednak proces ten jest powolny i nie nadaje się do hodowli wszystkich rodzajów mikroorganizmów”, w przeciwieństwie do nowoczesnych technik genomowych.
„Kamień milowy w rozwoju mikrobiologii żywności”
CFMD „stanowi kamień milowy w rozwoju mikrobiologii żywności”, podkreśla hiszpański naukowiec. „Pozwoli ona ekspertom na zmierzenie się z wyzwaniami, które do tej pory przysparzały trudności ze względu na niewielką ilość informacji o metagenomach w żywności znajdujących się w dostępnych bazach danych”, podsumowuje dr Margolles.
Źródła:
Przeczytaj także
Listeria to rodzaj bakterii Gram-dodatnich, należących do rodziny Listeriaceae. W jej skład wchodzi m.in. Listeria monocytogenes, która jest niebezpieczna dla ludzi i zwierząt, oraz Listeria ivanovii, patogenna głównie dla zwierząt.
Mykotoksyny, czyli toksyczne związki wytwarzane przez niektóre gatunki grzybów pleśniowych, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, a tym samym niemałe wyzwanie dla producentów żywności i pasz.
Zakażenia Escherichia coli wytwarzające toksynę Shiga stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie. Według WHO w 2010 r. bakterie STEC spowodowały ponad milion chorób i 128 zgonów. Aby odpowiednio zapobiegać zakażeniom przenoszonym przez żywność, ważne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat potencjalnych źródeł i sposobów przenoszenia patogenów.