Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zespół naukowców z Almerii w Hiszpanii opracował narzędzie, które pozwala na detekcję związków bioaktywnych w owocach jagodowych oraz ocenę ich właściwości antyoksydacyjnych.
Substancje korzystne dla zdrowia
Jedną z istotnych gałęzi przemysłu żywnościowego jest pozyskiwanie korzystnych dla zdrowia substancji z surowców i półproduktów spożywczych. Wśród związków tych szczególną pozycję zajmują polifenole, w tym przede wszystkim flawonoidy, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Ich bogatym źródłem są produkty pochodzenia roślinnego, takie jak owoce i warzywa. Zaprezentowany przez hiszpańskich badaczy system pozwala na pomiar aktywności antyoksydacyjnej owoców za pomocą woltamperometrii mikrocząstek. Jest to technika elektrochemiczna, która opiera się na bezpośrednim wprowadzeniu elektrod do badanego produktu i analizie przepływu elektronów w próbce.
Aktywność przeciwutleniaczy w owocach
Jedną z najbardziej interesujących z punktu widzenia zdrowotnego grupą flawonoidów są antocyjany – naturalne barwniki odpowiedzialne za czerwony, fioletowy czy ciemnoniebieski kolor różnego rodzaju owoców i kwiatów. Posiadają one silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, dlatego badacze skoncentrowali się właśnie na nich. „Udało nam się potwierdzić, że nasz system pozwala nie tylko na analizę związków fenolowych obecnych w owocach, ale również na ocenę ich interakcji z innymi substancjami, co jeszcze potęguje efekt przeciwutleniający”, mówi główna autorka publikacji, dr Irene Domínguez z Andaluzyjskiego Instytutu Badań i Szkoleń w zakresie Rolnictwa i Rybołówstwa.
„Duży potencjał” w sektorze rolno-spożywczym
Opracowana przez Hiszpanów technologia została z powodzeniem przetestowana na próbkach świeżych pomidorów i jagód, herbaty, a także liofilizowanych winogron czy malin. Pozwala ona na rozróżnianie i charakteryzowanie odmian owoców oraz metod ich uprawy – przed, jak i po zbiorze. „Biorąc pod uwagę duży potencjał wykorzystania naszego systemu w sektorze rolno-spożywczym, pracujemy obecnie nad jego optymalizacją i zastosowaniem w przypadku innych produktów pochodzenia roślinnego, zarówno świeżych, jak również przetworzonych”, podsumowuje dr Domínguez.
Źródła:
Przeczytaj także
Badania wykazały, że zwiększenie temperatury przechowywania mrożonek może pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla bez ryzyka dla bezpieczeństwa lub konieczności zmiany składu produktu.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) w Niemczech zidentyfikował składnik kawy, który może służyć jako nowy biomarker jej spożycia.
W nowym wydaniu czasopisma EFSA Supporting Publications Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z lutego br. ukazały się dwa raporty dotyczące włączenia do prowadzonej przez Urząd oceny ryzyka danych związanych z mikrobiotą jelitową ludzi i zwierząt, a także mikroorganizmami występującymi w środowisku.