Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Brak ryzyka zdrowotnego?
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że ekspozycja na glikozydy cyjanogenne (CNG) obecne w produktach spożywczych prawdopodobnie nie stanowi zagrożenia zdrowotnego – wyjątek stanowią gorzkie migdały. Nowa opinia stanowić będzie aktualizację poprzedniej oceny z 2016 r. dotyczącej bezpośredniego ryzyka dla zdrowia związanego ze spożyciem glikozydów cyjanogennych zawartych w pestkach moreli. Wyznaczono wówczas ostrą dawkę referencyjną (ARfD) na poziomie 20 µg/kg masy ciała, a panel EFSA ds. Zanieczyszczeń w Łańcuchu Żywnościowym stwierdził, że ustanowione ARfD dotyczy cyjanku niezależnie od źródła jego pochodzenia w żywności.
Groźne tylko pestki moreli, gorzkie migdały i maniok
CNG zawierają związaną chemicznie grupę cyjankową i występują naturalnie m.in. w migdałach, siemieniu lnianym i manioku. Gdy komórki roślinne ulegają uszkodzeniom mechanicznym, np. w wyniku mielenia lub żucia, związki te wchodzą w kontakt z rozkładającymi je enzymami, co powoduje uwolnienie cyjanowodoru. Panel EFSA stwierdził, że w przypadku produktów innych niż pestki moreli, gorzkie migdały oraz korzeń manioku, obowiązujące ARfD jest prawdopodobnie zbyt restrykcyjne. Śmiertelna dawka doustna cyjanowodoru w przypadku ludzi wynosi od 0,5 do 3,5 mg/kg masy ciała. Konsekwencje zatrucia obejmują bóle i zawroty głowy, nadmierne pobudzenie, problemy z oddychaniem, kwasicę metaboliczną, utratę orientacji, śpiączkę, konwulsje, a nawet śmierć.
Niepełne dane
EFSA zgromadziła w swojej bazie danych 2 586 wyników badań analitycznych dotyczących zawartości cyjanku w żywności, które posłużyły do oszacowania skali pojedynczej oraz długofalowej ekspozycji na działanie tej substancji. Najwyższe poziomy odnotowano w przypadku gorzkich migdałów (średnia zawartość 1,437 mg/kg) oraz siemienia lnianego (średnia zawartość 192,1 mg/kg). Zabrakło natomiast dostępnych informacji dotyczących stężenia tego związku w manioku i produktach pochodnych. Szacowane chroniczne oraz jednorazowe pobranie cyjanku z żywności zawierającej glikozydy cyjanogenne we wszystkich grupach wiekowych wahało się od 0 do 13,5 µg/kg masy ciała dziennie.
Publiczne konsultacje do stycznia 2019 r.
Panel ekspercki stwierdził w opublikowanym szkicu opinii, że niezbędnych jest więcej danych naukowych dotyczących poziomów występowania glikozydów cyjanogennych lub cyjanku w surowych i przetworzonych produktach spożywczych. Konieczne są także informacje na temat wielkości spożycia żywności na bazie roślin cyjanogennych dostępnej na rynku europejskim, potrzebne są również zwalidowane metody oznaczania CNG i całkowitej zawartość cyjanowodoru w różnych rodzajach produktów. Do 25 stycznia 2019 r. trwają publiczne konsultacje, po których EFSA ostatecznie zaktualizuje poprzednią opinię z 2016 r.
Źródła:
Przeczytaj także
Naukowcy Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdzili, że opryskiwanie i zanurzanie tusz wieprzowych w kwasach mlekowym oraz octowym nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa, ale jedynie kwas mlekowy jest bardziej skuteczny w zwalczaniu patogenów niż czyszczenie tusz wieprzowych wodą...
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) rozwija uproszczony system zarządzania bezpieczeństwem żywności, aby ułatwić funkcjonowanie małych przedsiębiorstw oraz banków żywności. Nowe podejście opiera się na schematach blokowych oraz tabelach przedstawiających poszczególne etapy produkcji, dzięki którym niewielkie firmy spożywcze...
Zespół naukowców z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ogłosił, że przystąpi do oceny najnowszych danych toksykologicznych dotyczących bezpieczeństwa bisfenolu A (BPA), syntetycznej substancji wykorzystywanej m.in. do produkcji opakowań produktów spożywczych.