Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Projektowana nowelizacja ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przewiduje nowe obowiązkowe oznaczenia na opakowaniach produktów.
Zgodnie z nowym art. 15 ust. 1a i 1b ustawy o gospodarce opakowaniami przedsiębiorca wprowadzający produkty w opakowaniach będzie miał obowiązek umieszczać na opakowaniach oznakowania wskazujące na sposób selektywnego zbierania odpadów powstałych z tych opakowań według frakcji odpadów, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku. w gminach. Powinny zatem wskazywać na: 1) papier; 2) szkło; 3) metale; 4) tworzywa sztuczne; 5) odpady opakowaniowe wielomateriałowe; 6) bioodpady.
Nowelizacja ustawy nie określa jednak wzorów oznaczeń do użycia.
Ponadto oznaczenia będą musiały być dostosowane tak, aby mogły korzystać z niego osoby niedowidzące i niewidome.
Zgodnie z znowelizowanym art. 56 ust. 1 oraz art. 57 ustawy o gospodarce opakowaniami w przypadku niezamieszczenia ww. oznakowania lub braku dostosowania opakowania dla osób niedowidzących i niewidomych wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska będą mogli nakładać administracyjne kary pieniężne w wysokości od 10 000 zł do 500 000 zł.
Projekt nowelizacji ustawy jest obecnie w trakcie konsultacji społecznych i w założeniu ma wejść w życie od 2023 r.
Tekst projektu ustawy dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji: https://legislacja.gov.pl/projekt/12349805/katalog/12808305#12808305
Przeczytaj także
Przedstawiono projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.
Opublikowano uzasadnienie do interesującego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącego utrudniania dostępu do powierzchni magazynowych.
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał kontrowersyjne orzeczenie dotyczące możliwości użycia określenia „samogon”.
Polecane produkty