Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy odkryli, że dwa powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym drożdże mogą mieć działanie przeciwzapalne, co otwiera nowe perspektywy w opracowywaniu skutecznych probiotyków.
Nieznany potencjał
W krajach rozwiniętych, gdzie króluje wysokokaloryczna dieta i niska aktywność fizyczna, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – takie jak choroby zapalne jelit – stają się coraz większym problemem. Nowe dowody wskazują, że korzystne w tym kontekście mogą być probiotyki na bazie grzybów. „Wciąż musimy się wiele nauczyć na temat wpływu grzybów i drożdży na stan mikrobioty i zdrowie organizmu gospodarza. Okazuje się, że gatunki wykorzystywane w przemysłowych procesach produkcji żywności mają potencjał probiotyczny”, mówi współautor badania, dr Mathias L. Richard z Micalis Institute we Francji.
Działanie przeciwzapalne
Naukowcy wybrali szereg różnych gatunków grzybów, które badali zarówno w środowisku ludzkich komórek, jak i na modelu zwierzęcym odzwierciedlającym wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wśród testowanych mikroorganizmów szczególny potencjał przeciwzapalny wykazały szczepy dwóch gatunków: Cyberlindnera jadinii oraz Kluyveromyces lactis. „W przypadku tych drożdży ich korzystne dla zdrowia działanie nie było do tej pory znane. Nawet biorąc pod uwagę konieczność dalszych badań, szczególnie z udziałem ludzi, jest to obiecujące odkrycie”, podkreśla dr Richard.
Zainteresowanie producentów
Otrzymane przez naukowców rezultaty pokazują jak ważne jest dokładne badanie drobnoustrojów stosowanych w przemyśle spożywczym, ponieważ mogą one posiadać nieznane obecnie, prozdrowotne właściwości. Co więcej, producenci z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się innowacyjnym składnikom na bazie grzybni i grzybów. Mają one bowiem duży potencjał jako źródło substancji bioaktywnych, wpływających korzystnie na zdrowie człowieka.
Źródła:
Przeczytaj także
Przewodniczący grupy roboczej EFSA ds. środków aromatyzujących wyjaśnia co ustalono i jakie są kolejne kroki.
Dyskutowano m.in. nt. opracowywania dokumentacji dotyczącej bezpieczeństwa żywności zgodnie z wymogami regulacyjnymi.
W prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature ukazał się artykuł, który wskazuje, że bakterie zamieszkujące przewód pokarmowy mogą odegrać istotną rolę w opracowywaniu probiotyków nowej generacji