Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature ukazał się artykuł, który wskazuje, że bakterie zamieszkujące przewód pokarmowy mogą odegrać istotną rolę w opracowywaniu probiotyków nowej generacji
Dwa współpracujące szczepy
Artykuł podsumowuje wyniki uzyskane przez naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji, którzy badali dwa różne szczepy bakterii współpracujące ze sobą w przewodzie pokarmowym – Faecalibacterium prausnitzii i Desulfovibrio piger. F. prausnitzii żywi się węglowodanami i wytwarza mleczan, podczas gdy D. piger żywi się mleczanem i wytwarza octan, który z kolei wykorzystywany jest przez F. prausnitzii do syntezy maślanu. Zespół przeprowadził doświadczenia z udziałem ludzi i zwierząt, w których analizowano tolerancję probiotyku składającego się z obydwu mikroorganizmów.
Prozdrowotny kwas masłowy
Powstający w wyniku kooperacji bakterii kwas masłowy stanowi podstawowe źródło energii dla komórek nabłonka jelitowego. Przyczynia się on również do łagodzenia stanu zapalnego i utrzymania szczelności bariery jelitowej. Poza przewodem pokarmowym związek ten może ponadto działać przeciwzapalnie w obrębie wątroby, wspomagać regulację poziomu glukozy w krwiobiegu oraz wspierać kontrolę bilansu energetycznego, co ma istotne znaczenie w kontekście wielu powszechnych schorzeń, takich jak cukrzyca czy otyłość.
Brak efektów ubocznych
Szwedzki zespół stwierdził, że podanie doustne kombinowanego probiotyku nie powodowało skutków ubocznych ani u ludzi, ani u gryzoni. Badacze oceniali również zdolność obydwu bakterii do kolonizacji przewodu pokarmowego. U części uczestników doświadczenia zidentyfikowano DNA drobnoustrojów, co świadczy o ich adaptacji do organizmu gospodarza. Nie zaobserwowano tego jednak u wszystkich badanych. „Można się spodziewać, że podane doustnie bakterie będą łatwiej dostosowywać się do ekosystemu jelitowego zmienionego przez toczącą się chorobę, w przeciwieństwie do osób zdrowych, których przewód pokarmowy powinien być odporny na kolonizację przez pochodzące z zewnątrz mikroorganizmy”, wyjaśnia autorka artykułu, prof. Yolanda Sanz z hiszpańskiej Wyższej Rady Badań Naukowych.
Profilaktyka zdrowotna i terapia chorób
„Wyniki omawianego badania potwierdzają hipotezę, zgodnie z którą reintrodukcja bakterii jelitowych w celu regeneracji stanu mikrobioty przewodu pokarmowego stanowi obiecującą strategię profilaktyki zdrowotnej i terapii chorób (…)”, mówi prof. Sanz. „Jesteśmy coraz bliżej wykorzystania naszych własnych mikroorganizmów do poprawy naszego zdrowia”, podsumowuje ekspertka.
Źródła:
Przeczytaj także
U osób z przebytą chorobą nowotworową, obserwuje się zwiększone ryzyko wystąpienia innych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia, a także nawrotów i zachorowań na kolejne nowotwory.
Europejskie stowarzyszenia wzywają do działania na rzecz budowy spójnych ram dla probiotyków w UE - w stosowanie terminu probiotyk na etykietach i komunikacji z konsumentami w Europie.
Wiele osób wychodzi z założenia, że probiotyki i prebiotyki są bezpieczne dla zdrowia, jednak naukowcy z Francji twierdzą, że istnieje bardzo mało badań naukowych, które by to potwierdzały. Niewiele jest również danych na temat ich rzeczywistej skuteczności.