Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Fight Food Waste Cooperative Research Center (CRC) – rozpoczął projekt wykorzystania odpadów ziemniaczanych na cele komercyjne, m.in. na potrzeby przemysłu spożywczego – do pozyskania prebiotyków czy do produkcji żywności o niskim indeksie glikemicznym z tzw. skrobią oporną.
W ciągu następnych trzech lat Grupa Mitolo, Zerella Fresh, Thomas Foods International Fresh Produce, South Australian Potato Company, wraz ze stowarzyszeniem branżowym Potatoes South Australia Inc przy wsparciu Uniwersytetu w Adelaidzie zainwestują prawie 1 mln USD w badania i rozwój, aby zaoszczędzić do 100 000 ton ziemniaków, które obecnie marnuje się w tym kraju każdego roku.
Australia to największy światowy producent ziemniaków. Ok. 40% ziemniaków jest przekazywane do utylizacji, ponieważ nie spełniają one specyfikacji detalicznych. Jednocześnie Australia importuje 20 tys. t skrobi rocznie, nie wykorzystując marnowanych ziemniaków do alternatywnych celów.
Głównym celem tego projektu jest potencjalny rozwój australijskiego przemysłu skrobi ziemniaczanej, który zapewni dodatkowe dochody australijskim firmom ziemniaczanym; potencjalnie 1000 USD za tonę ekstrahowanej skrobi zamiast obecnej wartości 0–10 USD za tonę odpadów.
Zastosowanie skrobi w przemyśle spożywczym - nowe możliwości
Skrobia ziemniaczana jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym, od bioplastików i opakowań, po powłoki i kleje. Sygnatariusze projektu chcą również wykorzystywać odpady z odpadów, więc po ekstrakcji skrobi ziemniaczanej pojawią się dalsze możliwości wykorzystania odpadów resztkowych z tego pierwszego etapu.
Projekt badawczy koordynuje prof. Vincent Bulone z University of Adelaide, który znany jest ze swojego światowej klasy centrum analitycznego do kompleksowej analizy węglowodanów - Adelaide Glycomics. Projekt jest zgodny z priorytetem uniwersyteckiego zaangażowania branży w artykuły rolno-spożywcze i wino.
„Istnieją różne formy skrobi w ziemniakach, które można stosować w różnych produktach. Na przykład istniejące badania sugerują, że mniej strawne skrobie w ziemniakach, tak zwane „oporne skrobie”, mogą być użyte do uzyskania doskonałych prebiotyków, które pomagają zapobiegać infekcjom ”- powiedział prof. V. Bulone.
„Innym kierunkiem wykorzystania skrobi może być inżynieria żywności o niskim IG (indeksie glikemicznym), a same skórki ziemniaków zawierają bioaktywne substancje, które można stosować do szeregu produktów komercyjnych, takich jak nutraceutyki” - dodał.
Przeczytaj także
Spożycie probiotyków i produktów zawierających probiotyki systematycznie rośnie, konsumenci w coraz większym stopniu dostrzegają rolę wspomagania układu pokarmowego wpływającego na jakość życia i jego wpływ na zdrowie całego organizmu.
Liczba osób chorujących na cukrzycę na całym świecie stale rośnie. Według danych z 2017 roku na cukrzycę chorowało ponad 425 milionów dorosłych.
Ziemniaki odmian o czerwonym i fioletowym miąższu są wciąż mało znanym i stąd mało popularnym surowcem zarówno jeśli chodzi o ich wykorzystanie w gospodarstwach domowych, jak i w przetwórstwie spożywczym. Surowiec ten może...