Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Ministerstwo Rolnictwa opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia ws. szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej dżemów i konfitur, zgodnie z którym wprost pozwala się na produkcję dżemów oznaczonych oświadczeniem „o obniżonej zawartości cukrów”. Projekt odnosi się także do możliwości dodawania soku cytrynowego do regulacji kwasowości konfitur.
W uzasadnieniu projektu wskazuje się, że aktualnie ok. 87% rynku przetworów „dżemowych” stanowią produkty określane do tej pory jako „niskosłodzone”, które od 1 października 2019 r. mogą być wprowadzane do obrotu z oświadczeniem „o obniżonej zawartości cukrów”. Zgodnie z dotychczasowym kształtem przepisów nie było jednoznaczne, czy można produkować takie dżemy „o obniżonej zawartości cukrów” z uwagi na wymóg poziomu minimalnego ekstraktu. Nowelizacja rozporządzenia ma ostatecznie rozwiać wątpliwości producentów. Nowe brzmienie § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej dżemów, konfitur, galaretek, marmolad, powideł śliwkowych oraz słodzonego przecieru z kasztanów jadalnych wprost na to pozwala.
Dodany ma być także ust. 3. w § 3 rozporządzenia, zgodnie z którym do regulacji kwasowości konfitur i konfitur ekstra można dodać sok cytrynowy lub zagęszczony sok cytrynowy zamiast zatwierdzonych dodatków do żywności.
Zmiany przepisów mają wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.
Pełny tekst projektu rozporządzenia dostępny jest na: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//509/12328855/12654483/12654484/dokument433776.pdf
Przeczytaj także
Komisja Europejska opublikowała wytyczne (zawiadomienie) w sprawie stosowania przepisów art. 26 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 oraz rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/775...
Na mocy nowego rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 24 grudnia 2019 r. ustanowiono warunki uznania odpadów za posiadające właściwości zakaźne oraz sposoby ustalania tych właściwości.
Opublikowano uzasadnienie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 19 listopada 2019 r. (II SA/Bk 590/19).
Polecane produkty