Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Argentyny opracowali sensor służący do wykrywania cyjanotoksyn w słodkiej wodzie. W ostatnich latach zjawisko to przybiera bowiem na sile i staje się poważnym problemem zdrowia publicznego.
Toksyny w wodzie pitnej
Cyjanobakterie – znane również jako sinice – to mikroorganizmy zdolne do prowadzenia fotosyntezy, które żyją w zbiornikach wodnych. Mają one tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się na obszarach o zintensyfikowanej działalności człowieka. Wiele z nich wytwarza łatwo rozpuszczalne toksyny, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia obecność cyjanobakterii w wodzie pitnej i rekreacyjnej jako jedno z nowych zagrożeń dla zdrowia publicznego.
Przyrost populacji, zmiany klimatu i agrochemikalia
Problem ten „często występuje ze względu na przyrost populacji ludzkiej, który pociąga za sobą większą produkcję ścieków i odpadów komunalnych, a także z powodu wzrostu temperatury wywołanego zmianami klimatu. Innym istotnym czynnikiem jest stosowanie agrochemikaliów i nawozów, które ostatecznie trafiają do zbiorników wodnych”, wyjaśnia współautor badań, dr Javier Gasulla z Uniwersytetu w Buenos Aires w Argentynie.
Schorzenia układu pokarmowego
Cyjanotoksyny powodują ostrą toksyczność, która u ludzi może objawiać się schorzeniami układu pokarmowego. U zwierząt natomiast przewlekła ekspozycja na te substancje prowadzi do rozwoju nowotworów wątroby. „Jest to bez wątpienia poważny problem nie tylko z punktu widzenia zdrowia publicznego, powoduje bowiem wysoką umieralność ryb i innych zwierząt, np. gospodarskich, które mogą zatruć się zanieczyszczoną wodą”, mówi dr Gasulla.
Woda bezpieczna dla zdrowia
Opracowany przez jego zespół sensor – CIANOTOX – pełni rolę precyzyjnego systemu wczesnego ostrzegania, który informuje o tym, czy analizowana woda jest bezpieczna dla człowieka. „Odpowiedni monitoring pozwala na ochronę zdrowia, a jednocześnie ogranicza negatywne konsekwencje finansowe związane z utratą zwierząt hodowlanych (…)”, podsumowują autorzy nowatorskiego rozwiązania.
Źródła:
Źródło zdjęcia:
Przeczytaj także
Jednym z celów europejskiego projektu PARC (ang. Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals) jest poszerzenie wiedzy na temat potencjalnie niebezpiecznych substancji chemicznych i ich wpływu na zdrowie człowieka. Jednym z takich związków jest mykotoksyna wytwarzana przez grzyby z rodzaju Fusarium, mówią eksperci z Niemieckiego Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka (BfR).
Dobrze zaprojektowany program pobierania próbek i badań środowiskowych jest najskuteczniejszą strategią identyfikowania źródeł zanieczyszczeń i wykrywania potencjalnie trwałych zagrożeń zaopiniował panel EFSA.
W styczniu 2024 r. opublikowano badanie przeglądowe, podsumowujące stan technologii szybkiej analizy autentyczności żywności z przedstawieniem reprezentatywnych metod chemometrii. Przegląd ma na celu promowanie rozwoju technologii szybkiej analizy w dziedzinie autentyczności żywności.