Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zgodnie z planem działania dotyczącym unijnej strategii „od pola do stołu” Komisja Europejska zamierza przedłożyć do końca 2022 r. wniosek dotyczący zharmonizowanego obowiązkowego oznaczania wartości odżywczej z przodu opakowania oraz ustalenia profili składników odżywczych w celu ograniczenia promocji żywność bogatej na przykład w sól, cukry i/lub tłuszcz.
Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o doradztwo naukowe w zakresie:
Wniosek skierowany do EFSA nie obejmuje opracowania modelu profilowania składników odżywczych, ani doradztwa w zakresie obecnych modeli profilowania, które są już wykorzystywane do różnych celów.
Eksperci EFSA ocenią najnowsze informacje naukowe, w tym takie źródła, jak:
EFSA ma obowiązek wydania opinii naukowej do marca 2022 r. W sprawie projektu będzie prowadzić konsultacje publicznie do końca 2021 r.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Końcówka 2020 roku to ogromne wyzwanie dla managerów branży spożywczej z powodu niebagatelnej liczby nowelizacji prawa żywnościowego. A wszystkie pojawiające się modyfikacje powinny być przestrzegane przez branżę spożywczą. Stąd narodził się pomysł zorganizowania Pierwszego e-Forum Prawa Żywnościowego.
Nowe rozporządzenie mające na celu zwiększenie transparentności oceny ryzyka w łańcuchu żywnościowym zacznie obowiązywać w dniu 27 marca 2021 r.
EFSA ma ocenić szereg nadzwyczajnych zezwoleń wydanych przez państwa członkowskie na stosowanie neonikotynoidów w burakach cukrowych w 2020 r. Do końca 2022 r ma też opracować nową metodologia harmonizującą stosowanie pestycydów w UE.