Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Polskie Centrum Akredytacji informuje, że opublikowana została wersja 6.0 programu certyfikacji FSSC 22000 "System bezpieczeństwa żywności". Fundacja FSSC, jako właściciel programu oceny zgodności, ustaliła następujące zasady okresu przejściowego dla wdrożenia przez jednostki nowej wersji programu:
W związku z powyższym, akredytowane jednostki certyfikujące systemy zarządzania w programie FSSC 22000 powinny wdrożyć w swojej działalności wymagania wersji 6.0 programu i uzyskać uaktualnienie zakresu akredytacji przed datą 1.04.2024 r. Wnioski o aktualnienie zakresu akredytacji należy składać na formularzu FA-01 wraz z udokumentowaniem analizy zmian wprowadzonych w wydaniu 6.0 programu FSSC 22000 oraz dokumentacją systemu zarządzania uaktualnioną w wyniku wdrożenia do stosowania ww. programu.
W przypadku, gdy do dnia 1.04.2024 r. akredytowana jednostka certyfikująca systemy zarządzania w programie FSSC 22000 nie uzyska w wyniku oceny PCA potwierdzenia kompetencji do realizacji procesów certyfikacji na zgodność z wymaganiami wersji 6.0 programu FSSC z przyczyn leżących po stronie jednostki, akredytacja w tym obszarze zostanie przez PCA zawieszona, do czasu takiego potwierdzenia albo do upływu terminu zawieszenia. Po tym terminie akredytacje, które nie zostaną uaktualnione, będą cofane w trybie określonym w dokumencie DA-01.
Oceny dla celów uaktualnienia zakresu akredytacji jednostek certyfikujących systemy zarządzania w programie FSSC 22000 będą realizowane przez PCA w formie ocen na miejscu w ramach planowanego nadzoru lub jako oceny dodatkowe. Jednocześnie, od dnia 01.04.2024 r. PCA zaprzestaje rozpatrywanie wniosków o akredytację / rozszerzenie zakresu akredytacji w obszarze certyfikacji systemów zarządzania w odniesieniu do wymagań wersji 5.1 programu FSSC 22000.
Źródło: PCA
Przeczytaj także
Od dnia 1.01.2024 r. akredytowane jednostki certyfikujące w obszarze wydania 5 programu certyfikacji QAFP mogą oferować i prowadzić akredytowaną działalność po uzyskaniu uaktualnienia zakresów akredytacji z uwzględnieniem postanowień wydania 6 programu certyfikacji QAFP.
W myśl ustaleń powyższego dokumentu, PCA opublikuje w terminie do 31.12.2023 r. nowe wydanie dokumentu DACS-01. Z dniem 1.01.2024 r. PCA rozpocznie przyjmowanie wniosków o akredytację/rozszerzenie/uaktualnienie zakresu akredytacji w obszarze certyfikacji systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności, według wymagań normy ISO 22003-1:2022.
9 czerwca obchodzimy World Accreditation Day – Światowy Dzień Akredytacji. Hasło tegorocznej edycji to „Akredytacja: większe bezpieczeństwo żywności”. Organizatorami wydarzenia są ILAC (International Laboratory Accreditation Cooperation) i IAF (International Accreditation Forum).