Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
26 maja wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Zmiany dotyczą znakowania kraju pochodzenia ziemniaków sprzedawanych na obszarze Polski.
Treść, proponowane zmiany
Rozporządzenie wprowadza obowiązek oznaczania ziemniaków, z wyjątkiem ziemniaków, w których oznakowaniu użyto znaku graficznego zawierającego informację „Produkt polski”, państwa pochodzenia wraz z wizerunkiem flagi państwa pochodzenia. Informacja w postaci państwa pochodzenia produktu i jego flagi ma być wyraźna i umieszczana na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu. Wysokość czcionki użytej do oznaczenia nazwy państwa pochodzenia ziemniaków ma być nie niższa niż użyta do prezentacji ich nazwy. Podobnej wielkości (nie mniejszej niż wysokość wyżej wymienionych informacji) ma być flaga państwa.
W przypadku opakowanych ziemniaków informacja o kraju pochodzenia ma znajdować się bezpośrednio na opakowaniu. Przepis ten (nowy § 19b) nie będzie obejmował opakowanych ziemniaków sprowadzanych z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz m.in. Republiki Turcji.
Obowiązywanie
Rozporządzenie opublikowane 25 kwietnia 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 754) wejdzie w życie 26 maja 2019 r. Opakowane ziemniaki, które zostały oznakowane i wprowadzone do obrotu zgodnie z dotychczasowymi przepisami, mogą pozostawać w obrocie do wyczerpania ich zapasów, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 r.
Przeczytaj także
W marcu 2019 r. opublikowano szereg nowych decyzji Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Prezentujemy najciekawsze decyzje jakie zostały opublikowane. Decyzja z dnia 8 stycznia 2019 r., znak KO.8230.23.2.2018 dotycząca zafałszowanego produktu „Pieprz ziołowy”.
Od 26 marca 2019 r. obowiązuje rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/428 z dnia 12 lipca 2018 r. w zakresie norm handlowych w sektorze owoców i warzyw. Rozporządzenie pozwala na do obrotu mieszanek owoców i warzyw o masie netto do 5 kg.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił projekty dwóch ustaw: projekt ustawy o ochronie roślin przed agrofagami (druk UC151) i projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (druk UC152).
Polecane produkty