Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Od 26 marca 2019 r. obowiązuje rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/428 z dnia 12 lipca 2018 r. w zakresie norm handlowych w sektorze owoców i warzyw. Rozporządzenie pozwala na do obrotu mieszanek owoców i warzyw o masie netto do 5 kg.
Rozporządzenie zezwala na wprowadzanie do obrotu mieszanek różnych gatunków owoców, warzyw lub owoców i warzyw w opakowaniach o masie netto do 5 kg pod następującymi warunkami:
Rozporządzenie w art. 1 pkt 3 określa sposób oznakowania mieszanki, jeśli produkty wchodzące w jej skład pochodzą z więcej niż jednego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego. Można stosować zarówno pełne nazwy państw pochodzenia, jak i oznaczenia odnoszące się do produkcji w UE, poza UE oraz w UE i poza UE.
Oprócz określenia wprowadzania do obrotu mieszanek rozporządzenie aktualizuje załącznik zawierający treść ogólnej normy handlowej i szczegółowych norm handlowych dla poszczególnych gatunków warzyw i owoców po ich przygotowaniu i zapakowaniu.
Przeczytaj także
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił projekty dwóch ustaw: projekt ustawy o ochronie roślin przed agrofagami (druk UC151) i projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (druk UC152).
13 marca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (dziesiąta izba) wydał wyrok w sprawie C-195/18 (Postępowanie karne przeciwko Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim i in). Wyrok odnosi się do stosowania stawek podatku akcyzowego przy produkcji piwa, jednakże jest ważny także z punktu widzenia prawa żywnościowego.
16 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/506 z dnia 26 marca 2019 r. zezwalające na wprowadzenie na rynek D-rybozy jako nowej żywności. D-ryboza jest monosacharydem, który jest wytwarzany w drodze fermentacji z zastosowaniem szczepu Bacillus subtilis.
Polecane produkty