Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wspólne Centrum Badawcze (JRC) opracowało pierwszy w historii Certyfikowany Materiał Referencyjny (CRM) do identyfikacji genetycznej ryb. Jest to proszek rybny halibuta atlantyckiego (Hippoglossus hippoglossus). CRM EURM®-020 wspiera prawidłowe etykietowanie świeżych ryb i produktów rybnych.
Weryfikacja substytucji ryb
Oszustwa związane z żywnością celowo wprowadzają konsumentów w błąd i naruszają odpowiednie przepisy UE. Zastąpienie jednego gatunku ryb tańszym jest rodzajem oszustwa żywieniowego, na które wielokrotnie zwracano uwagę. Prawodawstwo UE wymaga przejrzystej produkcji, przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa lub akwakultury. Organy kontrolne weryfikują prawidłowe etykietowanie wyprodukowanych ryb. Odbywa się to za pomocą testów autentyczności opartych na DNA. Tradycyjnie do identyfikacji gatunków stosowano cechy morfologiczne całej ryby i klucze identyfikacyjne. Jest to złożony proces, szczególnie w przypadku rozróżniania bardzo blisko spokrewnionych gatunków ryb, współistniejących na tym samym obszarze połowów
Barkod DNA („kod kreskowy” DNA)
Krótkie zakresy unikalnych regionów mitochondrialnego DNA, zwane "kodami kreskowymi DNA" są obecnie wystarczające do identyfikacji gatunków. Analizowane kody kreskowe są porównywane z sekwencjami w określonych bazach danych DNA.
Aby wesprzeć organy kontrolne w przeprowadzaniu kontroli, JRC opracowało CRM do identyfikacji gatunków ryb ważnych z handlowego punktu widzenia. Materiał CRM EURM® -020 został wyprodukowany z jednego fileta pochodzącego z jednej ryby. Kawałki fileta rybnego suszono w procesie liofilizacji i mielono kriogenicznie w celu uzyskania drobnego proszku. Proszek został certyfikowany jako Hippoglossus hippoglossus (halibut atlantycki) na podstawie amplifikacji PCR i dwukierunkowego sekwencjonowania Sangera dwóch regionów „kodów kreskowych” mitochondrialnego DNA: genu cytochromu b (cytb) i genu podjednostki oksydazy cytochromu c (COI), a następnie porównaniu sekwencji w bazach danych GenBank® (NCBI), FishTrace (EC) i Barcode of Life Database System (BOLD). Powiązane metody „kodów kreskowych” stały się dostępne jako metody znormalizowane (CEN / TS17303: 2019).
Źródło: Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej
Probase 360 - baza zafałszowań żywnośći:
Przeczytaj także
Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) i Federalna Komisja Handlu (FTC) wystosowały pisma ostrzegawcze do siedmiu firm, dotyczące sprzedaży fałszywych produktów przeciwko COVID-19
W IV kwartale 2019 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej produktów rybołówstwa (w tym marynat i konserw rybnych, ryb mrożonych i wędzonych). Objęto nią 73 podmioty.
Rynek zalewany jest informacjami o kolejnych zafałszowaniach żywności. Wszelkie standardy i historyczne przekonania o braku takich fałszerstw są obalane przez kolejne sensacyjne informacje. Co w takim razie czeka nas w 2020 roku.