Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dniach 11-14 kwietnia odbędzie się we Wrocławiu Pierwszy Europejski Kongres Nauk Stosowanych w Hodowli i Produkcji Zwierzęcej. Udział w kongresie wezmą przedstawiciele nauki, praktycy hodowli zwierzęcej i przetwórstwa, a także lekarze weterynarii specjalizujący się w promocji zdrowia stada, zarządzania reprodukcją zwierząt lub reprodukcji wspomaganej. Także ci akademicy, którzy są zaangażowani w opiekę, zrównoważony rozwój i użytkowość zwierząt.
Kongres został objęty Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. Patronem naukowym został prof. dr hab. Jarosław Bosy , Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Genezą Kongresu jest potrzeba stworzenia szerokiego międzynarodowego wydarzenia naukowego obejmującego najważniejsze nurty związane ze współczesną zootechniką i naukami weterynaryjnymi. Stąd też Kongres został podzielony na trzy sekcje tematyczne, uwzględniając Panel 1 (zdrowie, choroby i dobrostan zwierząt), integrujący obszary biologii i ekologii zwierząt, Panel 2 (produkcja zwierząt i żywności z uwzględnieniem problematyki społecznej oraz ekonomika produkcji) oraz Panel 3 (fizjologia rozrodu i endokrynologia, naturalna i sztuczna kontrola rozrodu, techniki diagnostyczne i terapeutyczne).
Wysoki poziom naukowy Kongresu gwarantuje udział czołowych ekspertów i panelistów związanych z naukami o zwierzętach i weterynarii z Niemiec (prof. Jörg Hartung), Turcji (prof. Hasan ÖNDER), Włoch (prof. Francesca Mossa), Hiszpanii (dr Sara Carracedo), Portugalii (prof. José Pedro Araújo), Tajwanu (prof. Vincent, Yeong-Hsiang Cheng), jak również liczni naukowcy z Polski.
Mamy nadzieję, że podjęty zakres tematyczny Kongresu będzie doskonałą okazją do propagowania najnowszej wiedzy z zakresu zootechniki, hodowli zwierząt i nauk weterynaryjnych, dając również możliwość wymiany międzynarodowych doświadczeń uczestników z możliwością nawiązywania interdyscyplinarnych kontaktów między naukowcami z Polski, Europy i świata.
Pomysłodawcami Kongresu byli dr hab. inż Alicja Kowalczyk oraz dr hab. inż. Przemysław Cwynar. Alicja Kowalczyk jest zootechnikiem oraz specjalistą z zakresu rozrodu zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem andrologii. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się również na transferze zarodków oraz unasiennianiu zwierząt gospodarskich, uwzględniając ekonomikę rozrodu. Przemysław Cwynar jest również absolwentem zootechniki oraz doktorem nauk weterynaryjnych, specjalizując się w zagadnieniach związanych z dobrostanem i warunkami utrzymania zwierząt oraz prawnym aspektami ich hodowli. Jego badania naukowe koncentrują się również na bioasekuracji oraz projektach badawczych związanych ze skuteczną eliminacją chorób.
Tematyka i prelegenci
Podczas Kongresu obok promowania badań, naukowcy będą omawiać i popularyzować istotne wnioski w zakresie nauk o zwierzętach w gronie społeczności naukowej, przedstawicieli branży hodowlanej oraz grup zainteresowanych produkcją zwierzęcą.
Pośród prelegentów warto wymienić profesora Jörga Hartunga, byłego prezesa ISAH, który opowie o zarządzaniu ryzykiem w chorobach zwierząt gospodarskich, prof. Hasana Öndera z tureckiego uniwersytetu Ondokuz Mayis z prelekcją „Selekcja genomowa”, prof. Francescę Mossa z Włoch, która opowie o programowaniu rozwojowych u przeżuwaczy, odpowiadającym na pytanie czy płodność ustala się in utero, prof. José Pedro Araújo z Hiszpanii, który wygłosi odczyt pt. „Rasy autochtoniczne w Portugalii a jakość mięsa”, prof. Vincenta Yeong-Hsiang Chenga z Taiwanu z tematem” „Metabolity Bacillus jako alternatywa dla antybiotyków u zwierząt domowych: od fermentacji do walidacji”. Z kolei Dr Andrzej Jarynowski (Wolny Uniwersytet w Berlinie) omówi aktualny i ważny temat pt. „Afrykański pomór świń: modele matematyczne procesu epizootycznego oraz ich społeczne konsekwencje dla Polski i Europy”, a dr Sara Carracedo niezależny ekspert opowie o nowych biomarkerach we wspomaganej reprodukcji.
O żywieniu
Ciekawie z punktu widzenia naszego życia zapowiadają się także prelekcje polskich specjalistów od żywienia, m.in. prof. dr hab. Agnieszka Wierzbicka z Instytut Genetyki
i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk z tematem „Jakość, wartość odżywcza i prozdrowotna mięsa wieprzowego i drobiowego” i dr nauk o zdrowiu Wanda Baltaza (Warszawski Uniwersytet Medyczny) omawiająca kwestię ujętą
w temacie „Mięso a zdrowe żywienie – kontrowersje związane z wpływem spożywania mięsa na zdrowie człowieka"
Przewodniczący naukowi Kongresu ECAAS
Dr hab. Alicja Kowalczyk
Dr hab. Przemysław Cwynar
Organizatorem Kongresu jest Stowarzyszenie Verus.
Więcej informacji znajduje się pod linkiem https://www.ecaas-congress.com/pl
Kontakt naukowy
Marcjanna Wrzecińska
+ 48 518 805 704
Przeczytaj także
WorldFood Poland to jedno z największych wydarzeń branżowych na rynku spożywczym w Polsce. Targi odbywają się regularnie od 2014 roku i skupiają wystawców z różnych dziedzin przemysłu spożywczego, suplementów diety oraz sprzętu, technologii oraz rozwiązań dla branży.
Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS EXPO - to możliwość spotkania i okazja do inspirujących rozmów i dyskusji oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych. To również doskonały sposób na uzyskanie sporej dawki wiedzy merytorycznej poprzez udział w części edukacyjnej targów.
Food Tech Congress to rewolucyjne wydarzenie, którego celem jest wspieranie innowacji i budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości żywności.